Sunday, May 19, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoni5 ditë jo pune në maj: Ja sa kanë mbetur deri në...

5 ditë jo pune në maj: Ja sa kanë mbetur deri në fund të vitit

Studentët nga sot janë në pushim pranveror dhe shumë qytetarë tashmë e kanë planifikuar kohën e tyre për shkak të ditëve të shumta jo pune këtë javë dhe javën e ardhshme.

E mërkura është 1 maji, ditë jopune për të gjithë qytetarët, pasuar nga e Premtja e Madhe, e cila është ditë jopune për të gjithë të krishterët.

E hëna e ardhshme, dita e parë e Pashkëve, është ditë jopune për të gjithë qytetarët e vendit tonë, e më pas është edhe një ditë jopune 8 maji, dita e zgjedhjeve në Maqedoni.

Në pajtim me Ligjin për festat e Republikës së Maqedonisë (Gazeta Zyrtare e Republikës së Maqedonisë nr. 21/98 dhe 18/07), ditët jo pune në vitin 2024 janë:

Për të gjithë qytetarët e RSM

1 maj (e mërkurë), dita e punës
6 maj (e hënë), pashkët, dita e dytë e pashkëve sipas kalendarit ortodoks,
24 maj (e premte) “Sht. Kirili dhe Metodi” – Dita e Edukatorëve Gjithsllavë,
2 gushti (e premte), dita e Republikës,
8 shtatori (e diela), dita e pavarësisë, d.m.th. 9 shtatori (e hënë) është ditë jopune,
11 tetor (e premte), Popullore. Dita e Kryengritjes,
23 tetori (e mërkurë), Dita e Luftës Revolucionare Maqedonase
8 Dhjetor (e diel), “Sht. Kliment Ohridski”, gjegjësisht 9 dhjetori (e hënë) është ditë jopune.

Për qytetarët e besimit ortodoks

3 maj (e premte), e premte e mirë, e premte para Pashkëve,
21 qershor (e premte), dita e të gjithë shpirtrave, e premtja para ditës së të gjithë shpirtrave,
28 gusht (e mërkurë), Fjetja e Zojës së Bekuar (Virgjëresha e Madhe).

Për qytetarët e besimit katolik

1 Nëntor (e Premte), Dita e Gjithë Shenjtorëve,
25 Dhjetor (e Mërkurë), dita e parë e Krishtlindjeve.

Për qytetarët e besimit mysliman

16 qershor (e diel), Kurban Bajrami, dita e parë e Kurban Bajramit

Për qytetarët që i përkasin komunitetit shqiptar në RSM

22 Nëntori (e premte), dita e alfabetit të shqipes

Për qytetarët që i përkasin komunitetit vllah në RSM

23 maji (e enjte), dita kombëtare e vllehëve

Për qytetarët që i përkasin komunitetit hebre në RSM

12 tetor (e shtunë), Yom Kippur, dita e parë e Yom Kippur

Për qytetarët që i përkasin komunitetit boshnjak në RMV

28 shtatori (e shtunë), Dita Ndërkombëtare e Boshnjakëve

Për qytetarët që i përkasin komunitetit turk në RMV

21 dhjetor (e shtunë), dita e mësimit të gjuhës turke

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments