Qyteti

Kulturë, Qyteti, Slider

Artisti vigan Xhevat Limani

Intervista me Xhevat Limanin Për një artistë të vërtetë: “Pa gen Babe , qumësht Nëne,dhunti perëndie dhe pak shkollë e shumë lexim-mbamendje-kujtesë-imagjinatë eksploruese dhe ekspresive nuk arrihet dot ky cak vetvetiu”-shprehet krijuesi i mirënjohur shqiptar Xhevat Limani. 1. Z. Limani, ju jeni ndër aktorët më të njohur shqiptar të brezit tuaj, a mund të na…

Qyteti, Slider

STRUGE:JO URREJTJES

Rinia i kundërvihet retorikës së urrejtjes me vallëzim Strugë, 18 shkurt Disa të rinjë, djem e vajza, në kuadër të projektit të Institutit për media në Maqedoni me mbështetjen e ambasadës së Britanisë së Madhe dhe komunës së Strugës, në qendër të Strugës, tek ura kryesore, në kuadër të aktivitetit dhe realizimit të projektit “Me…

Qyteti, Slider

SHTYHET KUVENDI I BDI-SE NE STRUGE?

Sipas nje burimi te afert me strukturen e BDI-se,dega Struge,Kuvendi zgjedhor nuk do te zhvillohet diten e shtune Sipas burimit ne fjale qe eshte dhe  njohes i mire i situates brenda partiake ne BDI,dega ne Struge,”Struga Ekspres”meson se Kuvendi zgjedhor i BDI-se ne degen e Struges nuk do te zhvillohet diten e shtune por me…

Qyteti, Slider

Ristrukturohet PDSH-ja e Oktisit

Sot me date 17.02.2015 u mbajte Kuvendi zgjedhor i nendegës së f.Oktis në prani kryetarit te deges te PDSH z.Mendi Asani, nenkryetarit z.Adrian Useini sekretarit te pergjithshem z.Besart Tairi dhe antarit te kryesise se deges z.Mustafa Jakupi. Kuvendi zgjodhi kryesinë e re të nën deges te f.Oktis me kryetar z.Nexhbedin Dervishoski (Xhibe). Si dhe anëtaret…

Qyteti, Slider

11 dite pa asnje gjurme

Sot eshte dita e 11-te qe Urani nuk eshte akoma ne shtepine e tij. Nuk ka asnje informacion dhe asnje gjurme se ku gjendet  Uran Kupa,qe i mungon familjes se tij,vajzes se tij te vogel qe ndoshta ka nevoje me shume se kurre te jet ne preherin e babait te saj. Prinderit e Uranit presin…

Qyteti, Slider

TE SHTUNEN KUVENDI ZGJEDHOR I BDI-SE

Kuvendi zgjedhor i BDI-se ne degen e Struges ka shume mundesi te zhvillohet diten e shtune. Ne kete Kuvend pritet te marre pjese i pari i BDI-se,Ali Ahmeti dhe disa eksponente te larte te partise. Edhe në Strugë do të ndiqet e njëjta procedurë që u praktikua në Kuvendet e degëve të tjera. Nga disa…

Qyteti, Slider

E bukura Struge

Dielli sot ka hapur rrezet mbi Struge. Qyteti sot eshte i mbuluar nga te kater anet me rrezet e diellit,i ka dhene plote drite dhe madheshti qe do tja kishte lakmi cdo qytetar qe nuk eshte banor i Struges. Pasuria me e madhe qe na ka falur Zoti eshte kjo bukuri madheshtore qe mban mbi supe Struga!Foto

Qyteti, Slider

OH EL HILAL NE AKSION DERI NESER!

Te gjithe ju qe keni mundesine per te ndihmuar njerezit qe kane nevoje,bejeni ate. Ka qindra familje ne Shqiperi qe kane nevoje per ju,jane qindra familje qe nga permbytjet e medha kane ngel pa shtepite e tyre,pa buke,pa mbathje…pa asgje! NJERIU KUR BEN MIRE,NDJEHET MIRE DHE ME VETEN E TIJ!Kthejani buzeqeshjen femijeve ne nevoje! Thuaj…

Qyteti, Slider

Struge:NJE QYTETAR SULMOHET NGA QENTE

Nje  qytetar  i Struges eshte sulmuar nga qente endacak qe gjenden ne cdo cep te qytetit! Fotografia shqetesuese e publikuar nga ”I like Struga” tregon kafshimin e rende nga qente endacake te ketij qytetari qe po shihni ne fotografi. Akoma nuk ka asnje reagim nga komuna e Struges dhe shoqata per mbrojtjen e kafsheve per…

Qyteti, Slider

61 vjet pa mësuesin Myfit Sinojmeri

MBETI SIMBOL I ARSIMIT QË  KURRË NUK DO TË VENITET Sot, më 14 shkurt, mbushen plot 61 vjet nga vrasja tragjike e mësuesit Myfit Sinojmeri. Në përkujtim të këtij mësuesi shembullor dhe viktimë e një sistemi tepër antishqiptar- si shumë e shumë të tjerë, po e përkujtojmë më pietet. Vajto moj botë, vajto me ne,…

1 281 282 283 284
Struga Ekspres