Kulturë

Kulturë, Qyteti, Slider

Reperi strugan Dringo, drejt videoklipit te ri

Strugani  shume energjik,Dringo nuk di te ndalet,ai vazhdon te sjelle kenge te reja per publikun shqiptar. Reperi Strugan,Dringo pas tre kengeve te realizuara me sukses dhe nje video klip me kengen  ”I miss you’,Dringo nuk ka ndermend te ndalet me kaq.AI eshte duke realizuar  nje kenge te re,”Money Order” qe do ta finalizoj  me nje…

Kulturë, Slider

Yllka Mujo shkelqen ne Monte Carlo

Yllka Mujo,mori çmimin më të madh që ka marrë ndonjeherë nje artiste e skenës dhe filmit në Shqipëri! Në festivalin ndërkombëtar në Monte Carlo, në konkurencë me aktorë të njohur nga skena botërore dhe europiane ,Yllka Mujo fitoi çmimin e karrierës. Në fjalën e rastit në skenën e Festivalit në Monte Carlo,ajo prezantoi me dinjitet…

Kulturë, Qyteti, Slider

Mahnisin fëmijët e Strugës

Dje në teatrin Poshka,grupi Junior i këtij teatri shfaqi fragment nga shfaqja “Jetimët”. Salla ishte mbushur plot me fytyra prindërish të merakosur,që në fund të shfaqes u shëndruan në fytyra krenare dhe plot mirënjohje për punën e zhvilluar në ambientet e Qendrës së Shkollimit Nëpërmjet Teatrit,nga dyshja regjisoriale,Olsa&Xhelo Poshka. Loja në skenë e fëmijve ishte…

Kulturë, Slider

AKTORJA E HUMORIT SOT MBUSH 64 VJET

Sot aktorja e humorit Hajrie Rondo mbush plot 64 vjet. Hajrie Rondo lindi ne Delvine, me 1 mars. Mbaroi studimet e larta per aktore ne Institutin e Larte te Arteve* gjate viteve 1969-1972. U emerua ne teatrin “Bylis”* te Fierit fill pas studimeve te larta. Roli i pare i saj ne kete teater ishte ai…

Kulturë, Slider

AKTORI LEKA BUNGO FESTON 71 VJETORIN E LINDJES

Sot eshte ditelindja e aktorit, regjisorit dhe skenaristit Leka Bungo, i cili feston 71 vjetorin e lindjes. Leka Bungo lindi me 28-02-1944, regjisor,aktor,skenarist.Lindi ne Vlorë . Ka kryer shkollën e Lartë për aktorë “Aleksandër Moisiu”* dhe më pas një kurs njëvjecar për regjisurë në Institutin e Lartë të Arteve*. Punoi një pjesë kohe si regjisor…

Kulturë, Slider

ME NJE TJETER KENGE NE EUROVIZION

NUK DO INTERPRETOJ KENGEN ME TE CILEN U SHPALL FITUESE NE FESTIVALIN E MADH TE RADIO TELEVIZIONIT SHQIPTAR,NDRYSHOJNE GJERAT KESAJ RADHE…JA PSE… Kengetarja Elhaida Dani para pak minutash ne profilin e saj: Mendoj se eshte e drejte t’ju komunikoj personalisht vendimin e marre dhe me eshte komunikuar se fundmi. Kete vit do te perfaqesoj Shqiperine…

Kulturë, Slider

JA KUSH FITOI CMIMIN ”OSCAR”

U NDANE CMIMET OSCAR, NGJARJA U TRANSMETUA NGA 225 VENDE TE BOTES Nominimet e sivjetme që kohë më përpara  i kanë prezantuar artisti Chris Pine, kryetarja e Akademisë Cheryl Boone Isaacs dhe regjisorët Alfonso Cuarón dhe J.J. Abrams.  Ndarja e 87 e çmimit Oskar u zhvillua mbrëmë, natën ndërmjet 22 dhe 23  shkurtit 2015, nën…

Kulturë, Slider

RITA ORA SONTE KONKURON PER CMIMIN OSCAR

Rruga e shkëlqimit të Ritës tash është edhe në Oscar Rita Ora ka hapur edhe një kapitull të ri në karrierën e saj. Ajo sot do të jetë në konkurrencën zyrtare për të fituar një çmim Oskar, atë për kolonën më të mirë zanore për filmin “Grateful” Rita Ora ka vendosur që ta hap edhe…

Kulturë, Slider

ZBULOHET QYTETI I IBRAHIMIT A.S

Qyteti daton që para 4000 mijë vjetëve dhe i takon periudhës në të cilën ka jetuar i dërguari i Zotit, Ibrahimi a.s. Gjatë gërmimeve në hapësirat e qytetit antik Ur, që gjendet afër qytetit irakian Nasirye, arkeologët anglez kanë zbuluar një kompleks të madh. Besohet se Ibrahimi a.s ka lindur në qytetin Ur, kryeqytetin e…

1 21 22 23 24
Struga Ekspres