Sunday, April 21, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeBotaZvicra, ja sa milionë franga paguan për të papunët jashtë vendit

Zvicra, ja sa milionë franga paguan për të papunët jashtë vendit

Nga Zvicra kanë gjatë vitit të kaluar kanë marrë para në emër të kompensimit të papunësisë 27.000 persona me vendbanim jashtë Zvicrës. Gjithsej 200 milionë franga.

Zvicra për çdo vit paguan deri në 200 milionë franga para jashtë vendit nga fondi i vet i të papunëve. 4.5 milionë franga në vit Zvicra për shembull, u paguan punëtorëve sezonalë nga Portugalia. Ata pas punës që kryejnë gjatë sezonit në Zvicër, paraqiten në Portugali në entin e punës përmes të cilit u vijnë paratë nga Zvicra, ka bërë të ditur magazina e lajmeve e televizionit srf “10vor10”.

Vite më parë, opinioni zviceran ishte tronditur nga gjetjet sipas të cilave të huajt në disa shtete (Kosovë dhe Tajlandë v.j.) po keqpërdornin paratë zvicerane të sigurimit social, shkruajnë mediat zvicerane. Por në këtë rast, problemi shikohet pak më ndryshe…

Sipas hulumtimeve që ka bërë magazina në fjalë, Portugalia ka të drejtë t`i kërkojë Zvicrës këtë kompensim. Kjo për faktin se Zvicra është e detyruar në bazë të marrëveshjes me BE-në që t`ua mbulojë tre muajt e parë të kompensimit të papunësisë shtetasve të vendeve të BE-së që kanë punuar në Zvicër, transmeton albinfo.ch. Në rastin e portugezëve kjo ka nënkuptuar që gjatë viteve të fundit kanë përfituar në muajt e dimrit rreth 1700 punëtorë sezonalë nga ky vend.

Por nuk është vetëm Portugalia. Nga Zvicra kanë gjatë vitit të kaluar kanë marrë para në emër të kompensimit të papunësisë 27.000 persona me vendbanim jashtë Zvicrës, përcjell albinfo.ch. Në radhë të parë janë ata të huaj që punojnë në Zvicër duke banuar në vendet e tyre (në zonat kufitare, afër Zvicrës) si gjermanët, francezët dhe italianët ndërsa pas tyre vijnë portugezët e përmendur më lart.

Shifra e gjithmbarshme e parave që ka shpenzuar Zvicra në këtë mënyrë, gjatë vitit të kaluar ka qenë 200 milionë franga. Ndërsa vetëm tri vite më parë ajo ka qenë vetëm 100 milionë.

Vite më parë, opinioni zviceran ishte tronditur nga gjetjet sipas të cilave të huajt në disa shtete (Kosovë dhe Tajlandë) po keqpërdornin paratë zvicerane të sigurimit social.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments