Saturday, June 3, 2023
Nabizi KUPA
Lulzimi3
trim2
Nati-Trans4
HomeMaqedoniZoran Zaev: Ballkani po ndryshon, po bëhet vend më i mirë për...

Zoran Zaev: Ballkani po ndryshon, po bëhet vend më i mirë për jetesë


Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç kanë dalë në një konferencë të përbashkët për mediat pas takimit të përbashkët në Ohër. Zaev mes tjerash theksoi se iniciativa e liderëve të Ballkanit Perëndimorë përforcon agjendën evropiane në Ballkan, duke mundësuar përshpejtimin e zbatimit të marrëveshjeve për katër liritë e Bashkimit Europian.

“Kemi hapur iniciativë, plan për aksion i cli jep një Ballkan më të ndryshëm, mund të paramendoni që Serbia , Maqedonia dhe Shqipëri hapin nisëm që ftojnë 6 shtete tjera të bëjnë më shumë se sa jemi duke bërë përmes procesi të Berlinit dhe agjendës evropiane. Plani për aksion përfshin lëvizje të lirë me kartë identiteti, mundëson shirita të shpejtë për kamionë në pikat kufitare, pranimin e dokumenteve mes vendeve. Kemi plan si ti pranojmë mes vete edhe diplomat, me qëllim rritjen e kuadrit. Shpresoj që edhe të tjerët ta përqafojnë këtë plan veprimi”- tha mes tjerash Zaev.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMO KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments