Tuesday, April 23, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeShëndetësiZhytni këmbët në ujë të ftohtë çdo natë, për të mirën e...

Zhytni këmbët në ujë të ftohtë çdo natë, për të mirën e shëndetit tuaj

Zhytja e këmbëve në ujë të akullt stimulon rrjedhjen e gjakut dhe zvogëlon inflamacionin. Kjo shkakton që venat të ngushtohen, heq toksinat nga trupi dhe relakson muskujt.

Për ata që bëjnë stërvitje gjatë gjithë javës, që punojnë nëpër vende ku duhet të jënë në këmbë gjatë gjithë kohës, ky është trajtimi më i mirë, i lirë dhe me rezultate të mrekullueshme.

Shumë profesionistë shëndetësorë të përfshirë në terapinë fizike po i konsiderojnë lartë përfitimet shëndetësore të akupunkturës dhe marrëdhëniet e saj me mjekësinë lindore. Brenda këtyre qarqeve, rëndësia e këmbëve të shëndetshme është pranuar gjerësisht si thelbësore për shëndetin e përgjithshëm. Ata tregojnë faktin se nervat në trupin tone janë të lidhura deri në fund të këmbëve tona. Një zonë të caktuar të këmbëve tona ekzistojnë mbaresa nervore mund të ndikojnë në sistemin nervor, ndërsa një zonë tjetër mund të ndikojë në sistemin pulmonar.

Pra, dëmtimi i këmbëve tona mund të rezultojë në çështje serioze të brendshme në të gjithë trupat tanë.

Duke i bashkuar këto dy teori, arrijmë në përfundimin se kujdesi për këmbët tona dhe përmirësimi i rrjedhjes së gjakut nga themelimi, mund të përmirësojnë shëndetin tonë të përgjithshëm.

Atëherë, pse të mos provoni një banjë akulli për këmbët tuaja? Duhet të bëhet për dy javë, dhe bëhet më mirë në mbrëmje në mënyrë që të mund të relaksoheni. Gjithashtu nuk merr shumë kohë për t’u përgatitur. Plus, do të forconi sistemin tuaj imunitar. Ju mund ta bëni këtë edhe kur vuani nga një sëmundje e vogël si një i ftohtë ose gripi.
Ja se çfarë do t’ju nevojitet:

– Një kovë mjaft e madhe për të zhytur plotësisht këmbët tuaja;
– Uji i ujit;
– Rreth 20 copë akulli.
Ja se çfarë do të bëni:

Vendosni kube të ujit dhe akullit në kovë dhe prisni që uji të jetë kogja i ftohtë. Vendosni këmbët në ujë . Si fillim mund t’ju dukët shumë ftohtë, por shpejt do të adaptoheni. Provoni të numëroni në 15 dhe hiqni këmbët tuaja, pastaj përseritëni përseri.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments