Saturday, May 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeBotaZGJIDHET MISTERI I NGJYRES SE FUSTANIT TE FAMSHEM

ZGJIDHET MISTERI I NGJYRES SE FUSTANIT TE FAMSHEM

“Do të më pëlqente që t’i jepja përgjigje përfundimisht kësaj enigma të madhe, duke ju thënë se ngjyra e fustanit është blu dhe e zezë, dhe absolutisht jo i bardhë dhe ngjyrë ari”, kjo është fjala e Michelle Bustock, stilistja e Roman Originals.

Fustani i quajtur ndryshe ‘the dress’ bëri bujë nëpër rrjetet sociale për perceptimin ndaj ngjyrave tërësisht të ndryshme. Hashtagu #the dress është kthyer në kryefjalën e ditëve të fundit, i shoqëruar me fotomontazhe dhe foto satirike.

18 orë pas publikimit të fotos, sajti i shitëses angleze arriti në miliona klikime. Stafi që punoi për projektin nuk e kishte idenë se fustani i fotografuar falë dritës do të perceptohej në ngjyra të ndryshme deri të premten më 27 shkurt, kur erdhën qindra email, telefonata të ndryshme.

Perceptuesit ishin të ndarë mes ngjyrave : blu dhe e zezë ose e bardhë dhe ngjyrë ari. Eksperti i optometrisë, Ashley Wood nga Universiteti i Kardifit, shpjegon se ekziston një mundësi 1 në 1 milion që foto të mos jetë aq e qartë sa truri i njeriut nuk mund të perceptojë saktë ngjyrën e saj.

“Është diçka që e eksperimentojmë çdo ditë, por shpesh nuk e vëmë re. Për shembull nëse dalim në mëngjes, rrezet e diellit duken të verdha por nëse dalim në mesditë ngjyra e rreze shkon më shumë drejt blusë. Sidoqoftë kur shikojmë objekte diçka e kuqe për shembull mbetet e kuqe. Truri jonë ka tendencën t’i përshtatet dritës që reflektojnë objektet në atë moment,” tha Ashley Wood.

Tani pas gjithë kësaj zhurme, kompania po mendon të krijojë edhe versionin e fustanit të bardhë dhe ngjyrë ari.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments