Monday, April 22, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeShëndetësiZbulohet ilaçi që do t’u sjell lehtësi miliona personave që vuajnë nga...

Zbulohet ilaçi që do t’u sjell lehtësi miliona personave që vuajnë nga migrena

Një ilaç i ri besohet se do t’ua largojë dhimbjet miliona njerëzve që vuajnë nga migrena.

Hulumtuesit e kanë vlerësuar lart ilaçin, të quajtur erenumab, dhe kanë thënë se është zbulimi më i madh deri tani kundër dhimbjeve të migrenës, transmeton Telegrafi.

Në eksperimentet e kryera në spital, pacientët me migrenë të trajtuar me këtë ilaç të ri kishin përjetuar dyfish më pak dhimbje sesa përjetojnë zakonisht, ndërsa përveç dhimbjeve, ata kishin pasur edhe shumë më rrallë dhimbje të kokës – pra, përveç se ilaçi i ri i lehtëson dhimbjet, njëkohësisht edhe i rrallon ato.

Ilaçi është i dizajnuar enkas për parandalimin e migrenës dhe përdor antitrupa për ta ndryshuar aktivitetin e kimikaleve në tru.

Peter Goadsby, udhëheqës i këtij studimi, thotë se të dhënat tjera, të cilat nuk janë të publikuara, sugjerojnë se një pjesë e madhe e pacientëve ishin shëruar krejtësisht nga migrena pas trajtimit. /Telegrafi/

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments