Sunday, May 19, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeKulturëXheladin Muça, poeti nga Veleshta vjen me librin me poezi "Ëndrra varur...

Xheladin Muça, poeti nga Veleshta vjen me librin me poezi “Ëndrra varur në qytetin e ujtë” (FOTO)

Doli nga shtypi libri i katërt me poezi i poetit të afirmuar Xheladin Muça-Dini me titull”Ëndrra varur në qytetin e ujtë”.Dini Muça,tash më emër i njohur për lexuesit e portalit tonë.Tri përmbledhjet paraprake me poezi të titulluara:”Më ka humbur shënjtëria”,”Trokas në parnas” dhe “Tri herë trokas në parnas” dëshmojnë se Dini Muça,me gjithë talentin posëdues,nuk është futur në rrugën e poezisë kuturu,sa për të bërë prova,por pas një pune të gjatë e të lodhshme dhe pasionante.Përm trajton tematika me motive nga më të larmishmet,probleme që shqetësojnë poetin dhe shoqërinë,na shqetësojnë të gjithve.Poezia e Dinit është një poezi me thellësi të larta mendimi,bukuri të rrallë tingëllimi dhe me mesazh tepër të qartë.Ajo vlon nga simbolet,metaforat e fuqishme,metonimitë e personifikimet pak klasike e më shumë origjinale.Libri është ndarë në katër cikle:Rrugë jete,Valixhe shprese,Rrëmujë dhe Ta mbys këtë dashuri.Dini Muça e ka shkruar tani më emrin në analet e poezisë shqipe.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments