Saturday, June 15, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeShëndetësiVuani nga tensioni? Ja çfarë duhet të hani

Vuani nga tensioni? Ja çfarë duhet të hani

Tensioni i lartë është njëra ndër sëmundjet më të përhapura në ditët e sotme, me çdo të pestin njeri që vuan nga ajo.
Njerëzit që vuajnë nga hipertensioni duhet të luftojnë shumë në mënyrë që ta mbajnë tensionin në nivel. Duhet që t’i gjeni metodat natyrale që ta kontrolloni shtypjen e gjakut, transmeton Periskopi.

Vëmendje: duhet më parë që të konsultoheni me mjekun para se të ndryshoni apo zëvendësoni barnat e juaja.

Këto janë disa sugjerime:

LIMONI

Limoni është ilaçi më i mirë për hipertensionin. Është i njohur për t’i bërë venat e gjakut të buta dhe fleksibile, duke ulur kështu nivelin e shtypjes së gjakut. Limoni ka nivel të lartë të Vitaminit C, e cila reagon si antioksidant, dhe duke larguar rrënjësisht nga trupi.

FARAT E SHALQIRIT

Farat e Shalqirit përmbajnë një përbërje e cila quhet cucurbocitri, e cila ndihmon që të zgjerohen kapilarët e gjakut. Në të njëjtën kohë, po ashtu ndihmon në përmirësimin e funksionimit të veshkës. Kjo ndihmon në reduktimin e nivelit të presionit të gjakut dhe ndihmon shumë në artrit.

HUDHRA

Edhe nëse e gatuani apo jo hudhrën, ajo ndihmon që të kontrolloni nivelin e lartë të presionit të gjakut dhe në të njëjtën kohë e ul nivelin e kolesterolit. Hudhra ndihmon që të qetësojmë enët e gjakut duke simuluar prodhimin e oksidit nitrik dhe sulfid hidrogjenit.

BANANJA

Bananja ëshët një nga ushqimet që njerëzit me presion të lartë të gjakut mund të han rregullisht që ta kontrollojnë nivelin e saj. Bananja është e pasur me kalium, e cila e ul efektin e sodiumit. Kështu, provoni ti hani një ose dy banane në dit. Bashkë me banane mund të përdorni edhe këto: kajsi të thatë, rrushë të thatë, lëng portokalli, spinaq, kungulleshkë etj.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments