Tuesday, April 23, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniTodorov: Ahmeti është ndër politikanët më me përvojë, аs LSDM-ja as VMRO-ja...

Todorov: Ahmeti është ndër politikanët më me përvojë, аs LSDM-ja as VMRO-ja nuk mund të luajë rolin e tij

Në këtë moment, mendoj se Ali Ahmeti është një nga politikanët më me përvojë të skenës politika, theksoi avokati Nikolla Todorov, ish-ministër i Arsimit dhe Shkencës dhe Shëndetësisë, në debatin e mbrëmshëm në “Win-Win” në televizionin Telma.

“A i pëlqen apo jo dikujt, nuk e di. Por në këtë moment njeriu është duke luajtur një lojë politike që, mendoj, partitë e tjera të mëdha maqedonase, si VMRO-DPMNE dhe LSDM, nuk mund ta luajnë në nivelin që janë tani. Dhe kjo është e trishtueshme”, ka theksuar Todorov.

Qëndrimi i tij lidhur me pyetjen “Kujt i përshtaten të gjitha këto” është identik me qëndrimin e Georgiev se “kjo i shkon më shumë BDI-së”.

“Hyrja e Aleancës në qeveri i përshtatet më së miri BDI-së. Pse? – Sepse BDI janë kryesoret në qeveri. Nëse nuk ka zgjedhje në 2024, kush i përshtatet më shumë? – BDI. Natyrisht që i shkon për shtat edhe LSDM-ja, sepse ka një rejting të ulët dhe nëse nesër ka zgjedhje, pasnesër nuk do të jetë në pushtet. Kjo është e qartë. Por BDI nuk do ta ketë pushtetin që ka sot pas asnjë prej zgjedhjeve të ardhshme. Nga ky aspekt, kjo i shkon më shumë për të forcuar pozicionin e tij. Së dyti, çdo parti opozitare që është shfaqur në të kaluarën dhe që i afrohet BDI-së, BDI-ja punon me shumë mjeshtëri dhe e mposht në tavolinë, jashtë zgjedhjeve. Ka ndodhur me Besën, tani ka ndodhur me Aleancën, ka pasur edhe faktorë të tjerë, si ajo foto e Mickoskit, me Apasiev dhe Aleancën, përveç të cilave kanë njoftuar se kanë 61 deputetë. Mendoj se i bëri një dëm të madh Aleancës. Jo për shkak të fotografisë me Mickoskin, por për shkak të Apasiev. Dhe BDI-ja me mjeshtëri e përdori atë në elektoratin e saj”, tha Todorov.

Sipas tij, BDI gjatë gjithë kohës e luan lojën nga e cila ka një përfitim të madh, sepse është faktori kryesor në qeverisje dhe ka qenë në pushtet për 18 vjet edhe me LSDM-në edhe me VMRO-DPMNE-në, por thotë se “ka kurrë nuk ka pasur një rol vendimtar kaq të fortë sa ka tani”.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments