Thursday, April 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeKulturëSkënder Ahmeti, strugani që gjithë jetën ia kushtoi muzikës të pastër shqipe...

Skënder Ahmeti, strugani që gjithë jetën ia kushtoi muzikës të pastër shqipe te SHKA “Migjeni”-Strugë

Kujtojmë personalitetet strugane…

Skênder Ahmeti (21.10.1937- 25.12.2016)

Më 25 dhjetor 2016, në moshën 79 vjeçare, ndërroj jetë një nga pishtaret e arsimit shqip në Strugë, z.Skender Ahmeti.

I ndjeri ishte bashkthemelues dhe mbi 30 vjetë udheheqes i grupit karakteristik ” Migjeni”, i cili mbi gjysem shekulli kultivoi këngën e paster qytetare shqiptare.

Skender Ahmeti – ishte arsimtar i muzikës në qytetin e Strugës dhe njëkohësisht udheheqës artistik i shoqërise artistike “Migjeni” në Strugë.

Skender Ahmeti shkollën e mesme të Muzikës e kreu në Shkup kurse Fakultetin e kreu në Akademine e Arteve ne Sarajeve. Ai do të mbahet mend si një nga njerëzit kryesor të zhvillimit te artit muzikor ne Strugë.

Edhe si pensionist, z.Skender Ahmeti vazhdoi të kultivojë muzikën e pastër shqipe.
(Struga Ekspres)

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments