Sunday, October 1, 2023
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeBotaShqiptarja nga Maqedonia zgjidhet në Këshillin e të huajve në Kreuzlingen të...

Shqiptarja nga Maqedonia zgjidhet në Këshillin e të huajve në Kreuzlingen të Zvicrës

Në Këshillin e të huajve të qytetit Kreuzlingen në Zvicër (ABR), gjatë periudhës aktuale legjislative janë dorëhequr pesë persona, thuhet në një njoftim të zyrës së qytetit. Anëtarët e periudhës legjislative 2015/2019, në këtë funskion janë nga data 01 qershor 2015. Dorëheqjet janë si pasojë e arsyeve të ndryshme.
Përmes kandidimit „gojë më gojë“, anëtarët kanë mundur të motivojnë pesë persona të interesuar. Dy kandidate dhe një kandidat janë ftuar për bisedë personale, me ç`rast janë shqyrtuar njohuritë gjuhësore dhe motivimi i kandidatëve. Bisedat kanë rrjedhur pozitivisht, shkruan „Tagblatt“.

Me këtë, organet përkatëse për zgjedhje kanë propozuar disa persona, në mesin e të cilëve edhe zonja Zulkjeflije Nuredini nga Maqedonia.

Në mbledhjen e 9 janarit të këtij viti, ky këshill ka zgjedhur personat e lartpërmendur në Këshillin për të hujat të qytetit Kreuzlingen, për periudhën e mbetur prej 01 janarit, deri më 31 maj 2019.

Në vendimin e vet, ky këshill ka njoftuar se sipas mundësisë do të shqyrtojë mundësinë për kandidimin edhe të personave të tjerë, në mënyrë që të arrihet numri i duhur minimal prej 15 personave.

Përndryshe, zonja Zulkjeflije Nuredini është edhe kryetare e Forumit të Grave Muslimane pranë xhamisë shqiptare në Kreuzlingen./shtegu.com

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments