Sunday, June 23, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniSela: Jemi kundër emrit sllav të Maqedonisë

Sela: Jemi kundër emrit sllav të Maqedonisë

Kryetari i Aleancës për Shqiptar Ziadin Sela, i shprehi shqetësimin ambasadorit të BE-së Samuel Zhbogar, në lidhje me negociatat që po bëhen për emrin, pa opozitën shqiptare, duke kërkuar që edhe partitë opozitare të jenë të kyçura në bisedime. Kryetari i ASH-së tha se eshte kundër sllavizmit të emrit.
“Ne si Aleancë për Shqiptar, jemi kundër tendencave për sllavizmin të emrit, ashtu siç e kemi thënë që jemi kundër emrit sllavo Maqedoni po të njëjtën formë jemi kundër propozimit që dëgjohet në qarqet diplomatike rreth idesë që të përdorën emra me përcaktim gjeografik të shkruar vetëm në gjuhën maqedonase të tipit “Gorna Makedonia”, ne kundërshtojmë këtë sepse edhe kjo është për tendencë për sllavizëm dhe përvetësim të emirit”, tha Ziadin Sela, kryetar i ASH-së.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments