Saturday, June 22, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniSebahtin Ismail për tragjedinë në autostradën “Struma” të Bullgarisë: Ka mundësi të...

Sebahtin Ismail për tragjedinë në autostradën “Struma” të Bullgarisë: Ka mundësi të jetë terrorizëm (VIDEO)

Akt terrorist. Ky është një nga versionet e mundshme të tragjedisë që ndodhi në orët e para të së martës në autostradën e Strumës, sipas pronarit të një prej kompanive më të mëdha të transportit në Haskovë dhe në vend, Sebahtin Ismail.

Incidenti, në të cilin 45 persona humbën jetën, duke përfshirë shumë fëmijë nga Republika e Maqedonisë Veriore, po hetohet bashkërisht nga autoritetet bullgare dhe maqedonase dhe ende nuk ka asnjë version zyrtar të rrethanave dramatike.

Shtatë persona që arritën të thyenin xhamin e pasmë të autobusit dhe të dilnin nga ai i mbijetuan flakëve. Sipas dëshmisë së disa prej tyre, në autobus ka ndodhur një shpërthim dhe më pas ai është përplasur me bordurat e rrugës.

Publikimet kombëtare në vendin tonë cituan burime të brendshme nga hetimi se shkaku kryesor i zjarrit në automjet janë konsideruar bidonat e vajit të transportuar në të. Ato u blenë nga Turqia me një çmim rreth një lev më të ulët se karburanti në Bullgari dhe Maqedoninë e Veriut. Dhe qëllimi i kursimit të sasisë së karburantit ishte ulja e kostos së udhëtimit.

Sipas shumë ekspertëve që komentojnë situatën, versionet e rënies në gjumë të shoferit apo plasjes së gomës së autobusit po bien. Disa prej tyre, si garuesi i autobusëve Rumen Dunev, komentuan se shenjat horizontale mjaft të gabuara dhe të zbehura, mungesa e sinjalistikës rrugore, gjendja e keqe e reflektorëve, kanë çuar në lajthimin e shoferit të autobusit dhe ai e ka përplasur mjetin në rrethoja.

“Arsyet mund të jenë komplekse për sa i përket kushteve vërtet të këqija në vendin tonë në rrugët dhe shenjat në vendin tonë. Por në vetvete kjo katastrofë është mesatare, madje as e rëndë. Nuk është e mundur në një aksident të tillë të shpërthejë një zjarr i tillë, i cili do të shpërthejë në minuta dhe do të digjte gjithçka. Diçka ndodhi brenda. Po të ishte vetëm një katastrofë nuk do të kishte ndodhur një tragjedi kaq e madhe”, është kategorik Sebahtin Ismail. Ai ka qenë në industrinë e transportit për 30 vjet dhe aktualisht është anëtar i Bordit të Shoqatës Kombëtare të Transportuesve të Autobusëve. Sipas tij, nuk ka gjasa që zjarri për shkak të një kohe të shkurtër të ketë shkaktuar ndezjen dhe djegien e autobusit. Gjithashtu, nuk ka gjasa që versioni i aksidentit fillestar në parmakë të ketë çuar në shpërthimin e mjetit në flakë, apo që një gomë e shpuar e ka devijuar atë nga rruga.

Autobusët e rinj të prodhimit, pas vitit 2018, sipas dokumentacionit të dorëzuar nga operatori turistik Besa Trans, kanë sisteme serioze mbrojtëse, sqaron transportuesi nga Haskova. Kompania e tij ka autobusë të tillë si ai i djeguri në afërsi të Pernikut – të njëjtën markë dhe vit prodhimi dhe prandaj ai i njeh sistemet e tyre në detaje. “Në rast zjarri autobusët e gjeneratës së re bëhen të vetëshuar – bllokojnë qarkullimin, frenohen dhe dyert hapen automatikisht si dhe kapakët. Janë të pajisur me kamera të jashtme që kapin gjithçka në rrugë, përfshirë këtu shenjat. Nëse shoferi del nga rruga për ndonjë arsye – për shembull – duke rënë në gjumë, sedilja e tij fillon të dridhet dhe vetë automjeti reagon dhe kthehet në drejtimin e duhur.”

Ismail nuk përjashton sabotimin nga një kompani rivale, por edhe mundësinë e një akti terrorist, ndonëse versioni i terrorizmit nuk është nisur deri më tani nga hetuesit.

“Fotografitë që pashë nga autostrada më kujtuan shumë ato nga aeroporti në Sarafovë”, tha ai. Në një sulm në tre autobusë me turistë izraelitë atje në vitin 2012, 7 persona u vranë dhe u plagosën rëndë .

Transportuesi nga Haskova raporton se ka një boshllëk në industri sa i përket shpjegimeve për udhëtarët se si të reagojnë në një aksident dhe si të përdorin pajisjet emergjente kur është e nevojshme. Kjo duhet të korrigjohet dhe të ngrihet kultura e pasagjerëve, sepse ndodhin situata në rrugë dhe njohuritë bazë mund t’ju shpëtojnë jetën, shton Sebahtin Ismail./Nga haskovo.net Përshtati Tetova News

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments