Sunday, June 23, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeQytetiSadije Vinca, bamirësja e madhe strugane që nga Suedia ndihmon nevojtarët (FOTO)

Sadije Vinca, bamirësja e madhe strugane që nga Suedia ndihmon nevojtarët (FOTO)

Sadije Vinca në Nybro është forca shtytëse e një rrjeti të grave shqiptare të përhapura në Evropë, SHBA dhe Australi, të cilat prej disa vitesh bëjnë projektet e tyre bamirëse.Të gjithë ne ndjejmë një gëzim të madh në zemrat tona që jemi në gjendje të ndihmojmë.
Sadije Vinca është shqiptare me rrënjë në zonën e Ohrit-Strugës në Maqedoninë e Veriut – ashtu si 90 anëtarët e tjerë të një grupi në Facebook të quajtur Valuable Diamonds dhe Të gjitha janë gra.
– Janë miq, të afërm, të njohur. Grupi është rritur, por ne nuk e duam më të madh – edhe nëse do të ishte plotësisht e mundur – sepse kemi kaq shumë besim te njëra-tjetra.Miqësia dhe respekti janë të forta, thotë ajo.
Grupi u krijua rreth katër vjet më parë si një mënyrë për të mbajtur kontakte me njëra-tjetrën pavarësisht se ishin të shpërndarë nëpër botë.Pikërisht gjatë një diskutimi për varfërinë u zgjua vullneti që vetë grupi, nëpërmjet mbledhjes së fondeve, të mund të bënte përpjekje bamirësie.
Dhe kështu u bë.Që atëherë: Disa puse për ujë të pijshëm janë shpuar në Afrikë dhe Azi me ndihmën e parave që gratë i dhanë, një nënë e re mori ndihmë financiare për një karrocë,janë organizuar koleksione veshjesh. Vitin e kaluar, gratë dhanë ndihmë financiare edhe për personat e prekur nga tërmetet në Shqipëri.
Projekti i radhës do të jetë mbledhja e parave për familjet e varfra në Maqedoni të cilat janë të detyruara të blejnë ushqim me kredi.
– Ne do të ndihmojmë të shlyejnë borxhet e tyre, thotë ajo.
Sadije Vinca dhe rrjeti i saj prej kohësh dukeshin të padukshëm, nuk kanë kërkuar vëmendje.
Kur Barometri dëgjoi për grupin dhe kërkoi kontakte, ajo fillimisht u ankorua me miqtë e saj që mediat donin të shkruanin.
Grupi nuk dëshiron të dallohet në asnjë mënyrë, thotë ajo.
Megjithatë, ajo që bëjmë mund të jetë një mesazh për të tjerët. Suedia është një vend i pasur, shumë këtu kanë mundësinë të ndihmojnë njerëzit që kanë vështirësi në mënyra të ndryshme.
E bëj këtë sepse është kënaqësi të ndihmosh njerëzit; Unë jam e lumtur për këtë dhe ndihem mirë në zemrën time.
E di që miqtë e mi në grup ndjejnë të njëjtën gjë. Jemi bërë si motra, thotë ajo.
Grupi do të vazhdojë me këtë. Shumat e vogla për ne mund të nënkuptojnë shumë për njerëzit në mjerim.
Sadije Vinca është gjithashtu pjesë e një grupi tjetër dhe më të madh në Facebook – Nuset Shqiptare Suedeze. Aty bëhen edhe bamirësi.
E njëjta gjë bëhet edhe në shoqatën shqiptare Ilirida në Nybro.
– Ne jemi shumë krenarë për këtë. Mendoj se shqiptarët e kanë në gjak – vullnetin për të ndihmuar.Transmeton Struga Ekspres

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments