Sunday, May 19, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniReagon akademikja maqedonase: Me ligjin e gjuhëve po ndryshohet identiteti i shtetit

Reagon akademikja maqedonase: Me ligjin e gjuhëve po ndryshohet identiteti i shtetit

Akademikja Katica Qulavkova vlerëson se me ligjin e ri për gjuhët po ndryshohet identiteti i shtetit.
“Tragjike është kur të ndryshosh identitetin e shtetit vetë, në shtëpi, nga brenda, me tapi. Identiteti i shtetit të RM po ndryshohet dhe statusi i popullit konstituiv dhe gjuha shtetërore. Të gjitha të drejtat gjuhësore tani më i kishin shqiptarët e Maqedonisë, por gjuha maqedonase ishte e vetmja shtetërore, kurse tani kemi dy gjuhë shtetërore dhe kjo ndryshon dhe lëndon shumë gjëra”, tha Qulakova në rrjetin social Twitter./Gazeta Express/

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments