Thursday, May 30, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeShqipëriRama: S’besoj se në 2030 do të jemi në BE, duhet më...

Rama: S’besoj se në 2030 do të jemi në BE, duhet më shumë konvergjencë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama këtë të hënë është pjesë e Forumit Strategjik të Bledit në Slloveni ku dhe ka dhënë mesazhin e tij përsa i përket të ardhmes së Ballkanit Perëndimor dhe Shqipërisë në këtë aspekt.

“Patëm një mikëpritje shumë të ngrohtë me bisede të zemrës dhe jam shumë i lumtur që të shikoj një lidër dhe politikan që të flasës si në një darkë ashtu edhe në forum Charls. Ajo që është theksuar ka të bëjë se jo se besoj se në 2030 do të jemi në BE por disa nga hapat do të jenë shumë të mirë dhe kur flasim për konvergjecën me BE dhe kontributi për frymë i BE kundrejt këtij rajoni dhe shteteve të Ballkanit Perëndimor është diku prej 130 mijë eurosh për 6 prej nesh këtu Jo vetëm reforma dhe kritika që janë të nevojshme por edhe mbështetje sa më konsistente jo nga pikëpamja financiare por edhe një mbështeje në tregun e përbashkët dhe në hapësirat më të mëdha në ndërmarrje tona. Të gjithë duhet që ta kenë parasysh se ajo që po ndodh në këto vende përmes procesit të Berlinit ne kemi folur për financimin e projekteve. Merreni me mend se kush po e ndërton infrastrukturën amerikanët, kinezët arabët, kjo duhet që të merret parasysh dhe pika e fundit është se gjithmonë kam menduar se të punosh falas për 50 viteve Enver Hoxha na bëri shumë pro amerikan sesa evropian dhe na duhen edhe 50 vite që të jemi sa më shumë pro evropianë”, ka thënë ai.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments