Thursday, June 1, 2023
Nabizi KUPA
Lulzimi3
trim2
Nati-Trans4
HomeBotaQeveria zvicerane: Omicron, fillimi i fundit të pandemisë

Qeveria zvicerane: Omicron, fillimi i fundit të pandemisë

Omicron mund të jetë fillimi i fundit të pandemisë, tha qeveria zvicerane të mërkurën teksa shkurtoi kohën e karantinës dhe zgjati kufizimet për të kontrolluar variantin Covid-19

“Ne jemi ndoshta në prag të një pike kthese që mund të jetë vendimtare për kalimin nga një fazë pandemike në një fazë endemike”, me nivele të larta imuniteti në popullatë, tha në një konferencë shtypi Ministri i Shëndetësisë Alain Berset. “Ne nuk e dimë, por Omicron mund të jetë fillimi i fundit të kësaj pandemie.”, përcjell albinfo.ch.

Zvicra po përballet me valën e saj të pestë të rasteve, megjithëse spitalet ende nuk janë të mbingarkuar. Ekspertët e qeverisë thonë se varianti Omicron tani përbën 90 për qind të të gjitha infeksioneve.

“Omicron është shumë ngjitës, më pak i rrezikshëm, por kjo nuk është arsye për të ulur vigjilencën tonë. As nuk është një arsye për t’u bërë alarmues, “tha Berset, përcjell tutje albinfo.ch.

Qeveria vendosi të shkurtojë kohën e izolimit për njerëzit me Covid nga 10 ditë në pesë, për sa kohë që individi në fjalë ka qenë pa simptoma për 48 orë.

Karantina për kontaktet e rasteve është shkurtuar gjithashtu në pesë ditë dhe vlen vetëm për kontaktet e ngushta – ndërsa personat që kanë marrë dozën e fundit të vaksinës ose janë shëruar nga Covid-19 brenda katër muajve të fundit janë të përjashtuar.

“Megjithatë, situata mbetet e brishtë. Kemi një rritje të infeksioneve që do të çojë në një rritje të shtrimeve në spital, siç mund të shohim në vendet e tjera”, tha Berset.

Më 17 dhjetor, qeveria kufizoi hyrjen në disa vende të brendshme si bare dhe restorante vetëm për ata të vaksinuar ose të rikuperuar, kufizoi madhësinë e tubimeve, zgjeroi përdorimin e maskave dhe nxori një kërkesë për të punuar nga shtëpia.

Masat tashmë janë zgjatur deri në fund të marsit. Dhe nga 1 shkurti, vlefshmëria e certifikatave të vaksinimit do të reduktohet nga 365 në 270 ditë për të qëndruar në përputhje me Bashkimin Evropian përreth.

Gjashtëdhjetë e tetë për qind e popullsisë zvicerane janë plotësisht të vaksinuara dhe 32 për qind kanë pasur një dozë përforcuese.

Kombi i pasur alpin prej 8.6 milionë banorësh ka regjistruar afro 1.6 milionë raste dhe më shumë se 12,000 vdekje gjatë pandemisë.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMO KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments