Saturday, July 13, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeShëndetësiPSE FEMRAT QAJNE ME SHUME?

PSE FEMRAT QAJNE ME SHUME?

Pse femrat qajnë më shumë?

Femrat janë ato që qajnë më shumë se meshkujt dhe më gjatë se ta, një sterotip që ekzistonte prej kohësh tashmë është i mbështetur dhe në fakte shkencore.
Sipas një studimi të kryer është vertetuar se femrat janë më qaramane se meshkujt, ajo që ndikon në këtë fakt është prania e kushteve sociale dhe diferenca hormonale.

Studiuesit thonë se femrat qajnë nga 30 deri në 64 herë në vit ndërsa meshkujt qajnë nga 6 deri në 17 herë në vit. E qara te femrat është një proces që zgjat mesatarisht deri në 6 minuta në ndryshim nga meshkujt ku ky procesh është vetëm dy deri në tre minuta.

Drejtuesi i studimit Ad Vingerhoets, mjek në Tilburg, Hollandë, testoi 5 mijë persona në 37 shtete të ndryshme të botës duke i pyetur për gjendjen e tyre emocionale.

“Shpesh meshkujt irritohen nga e qara e një femre dhe përpiqen t’a injorojnë atë. Gabim. Duhet të jeni më të ndjeshëm dhe të mëbshtesni partnerin tuaj në këto momente”, tha mjeku Vingerhoets.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments