Sunday, June 23, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeBotaPoroshenko: Gati gjendja e jashtëzakonshme nëse s’ka marrëveshje

Poroshenko: Gati gjendja e jashtëzakonshme nëse s’ka marrëveshje

Të gjithë sytë janë nga Minsku i Bjellorusisë këtë të mërkurë, ku zyrtarë nga Rusia, Ukraina dhe grupet separatiste do të takohen për të shqyrtuar propozimet mbi një marrëveshje të mundshme paqeje në Ukrainë.

Pas një serie bisedimesh të nivelit të ulët, presidenti francez Francois Hollande dhe Kancelarja gjermane Angela Merkel, shpresojnë të përafrojnë qëndrimet e presidentit rus Vladimir Putin me atë të homologut të tij ukrainas, Petro Poroshenko, më vonë gjatë ditës.

Më herët, ministri i Jashtëm francez, Laurent Fabius, tha për një radio franceze se Hollande e Merkel do të vendosin të shkojnë në bisedime bazuar mbi progresin që do të jetë bërë në negociatat paraprake, megjithatë përfaqësues të të dy udhëheqësve të Gjermanisë dhe Francës konfirmuan se ata do të marrin pjesë në bisedimet e Minskut.

Një zëdhënës i Kremlinit konfirmoi gjithashtu se Putin do të udhëtojë drejt Minskut të mërkurën, për të qenë gjithashtu pjesëmarrës. Samiti i shumëpritur vjen në një moment kur konflikti sa vjen e përkeqësohet në Ukrainën lindore, që ka marrë shumë jetë civilësh.

Duke folur në një takim të kabintetit qeveritar gjatë së mërkurës, Poroshenko tha se samiti ishte “më i rëndësishmi deri më tani, që do të zhvillojë ai si president”, raporton agjencia ukrainase e lajmeve “Ukrinform”.

Presidenti tha gjithashtu se së bashku me ligjvënësit ukrainas është gati të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme anembanë vendit, nëse “veprime të mëtejshme të papërgjegjshme” do të çojnë në përshkallëzimin e konfliktit. “Do të varet gjithçka nga rezultatet e samitit, nëse do të ndalim agresorët përmes diplomacisë, apo do të zgjedhim një regjim tërësisht të ndryshëm”, është cituar të ketë thënë Poroshenko.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments