Monday, October 2, 2023
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniPolicia e Gjermanisë gati 30 orë e mban në aeroport nënën nga...

Policia e Gjermanisë gati 30 orë e mban në aeroport nënën nga Tetova me djalin e vogël, flen në dysheme!

LETER E HAPUR PUBLIKE PER OPINIONIN E GJERE BOTEROR

BASHKIMIT EVROPIAN

KANCELARES GJERMANE ANGELA MERKEL , PRESIDENTIT AMERIKAN DONALD TRUMP , ZONJES FDEDERIKA MOGERINI PERFAQESUESE E BASHKIMIT EVROPIAN , OKB-SE , NATO-S AMBASADES SE MAQEDONISE NE GJERMANI ,AMBASADAVE SHQIPTARE , GJITHA MEDIAVE BOTERORE , ORGANIZATAVE PER MBROJTJEN E LIRIVE DHE TE DREJTAVE TE NJERIUT

Autoritetet policore gati tridhejete ore mbajne te ndaluar Emrije Leka Tahiraj nga Tetova Shkelqim Tahiri dhe djalin tim te vogel Shaqir Tahiri ne aeroportin e Dyseldorfit ne Gjermani te cilet udhetonin me dokumenta te rregullta me pasaporta maqedonase shtetas te cilit edhe jane , ata udhetuan me bileta shkuarje dhe kthyese me sigurim shendetesor per nje muaj , ata udhetuan me aeroplan dje nga Prishtina per ne Dyseldorf te Gjermanise mirepo pas arritjes atje ne aeroportin e Dyseldorfit policia gjermane i ndaloi nuk i lejoi te shkojne tek prinderit dhe familja bashkeshorten time me dy femijet te ciliet po shkonin per vizite familjare edhe per festen e vitit te ri ku babai i saj me nje pension ia kishte siguruar tri blieta udhetimi dhe sigurimin shendetesor por pos ketyre dokumentave policia gjermane u kerkoi nje dokument sigurimi nga ana e familjes se prinderve te saj dhe ju kerkoi te holla te cilet nuk kishin me vete, por menjehere bashkeshortja njoftoi policine qe une shkoi tek prinderit me adresa me numra telefoni ku me pas policia pas ndalese se tyre i kontaktoi familjaret e saj ne telefon qe erdhen menjehere tek aeroporti kontaktuan policine kerkuan sqarim dhe leshim te bijes se tyre me dy femijte, gjithashtu i siguruan se ne jemi garantues te tyre edhe mbajtes te tyre sepse kane ardhur per festen e Vitit te ri tek familja, merreni me mend as prinderit te bashkeshortes nuk iu mundesua ti shoh vajzen e tij dhe dy niperit , mepastaj une njoftova njeren nga ambasadat e shteteve shqiptare te cilet shume shpejt njoftuan konsullaten maqedonase ne Gjermani e cila i kontaktoi menjehere autoritetet policore te aeroportit te cilet ndaluan familjen time , kerkuan sqarim trajtim adekuat por autoritetet gjermane ishin kembngulese ne vendimet e pa drejta te tyre veprimet arbitrare ne vendimert qe cenojne rende te drejtat e levizjes se lire, madje familjes sime nuk iu dhane as ushqim , as vend per te fjetur, si duhet as shtreter as mbuloje, dhe u detyrua familja qe vet te ju dhurojne ushqime te cilat me vone ua derguan , tere naten ishin gati pa gjume dy femije dhe nje grua nje nene shqiptare po persekutohen pa meshirshem nga autoritetet gjermane , ku ka persekutim kur i ndalon te drejten e udhetimit vizites , visites per feste dhe nje grua e mban ne kushte te tmerrshme me dy femije siq eshte kjo foto e djalit tim Shaqir Tahiri mosha dhjetevjeqare qe me padurim e priti shkuarjen per vitin e ri tek dajet por autoritetet gjermane ia moren gezimin e lane pa dhurata e lane pa buke pa shtroje pa mbuloje shikoje shteti gjerman si i diskriminon qytetaret edhe femijte , kjo eshte fytyra e jote e vertete ky eshte shpirti i mizoreve ndaj nje familje ngaj femijeve ata ne vend te gezimit po treten keshtu ku je liri ku je demokraci ku jeni vlera qytetare qe thoni dhe mbroni te tjeret kjo sikur ngjan me holokaustin e bere me pare , ky eshte krim mmbi te drejta njerezore, e nderuara zonja Merkel kancelare gjermane shikoj shtetin qe udheheq çfare beni ju mbreme sot dhe neser , ky eshte Viti i ri qe dhuroni per familjen time, kerkojme urgjentisht qe te mbroni vlerat njerezore edhe te familjes sime ata jane qytetare te urte te drejte femije , ajo eshte nje grua e semure rende qe po i thellohet gjendja e rende shendetesore, ju lutemi mos luani me jeten e nje familje shqiptare qe deshi te jete prane mes jush ne kete nderrim motmotesh ku ju festoni deheni kenaqeni ndersa femijte e mi jane pa kushtet me elementare, per te kaluar nje nate, e nderuara zonja Merkel, presidenti amerikan Donad Trump te nderuar zyertare te bashkimit evropianzonja Frederika Mogerini ju aleati yne Nato , ju ambasada te shteteve shqiptare ju qytetare opinion ju gjithe shqiptare ju lutemi te reagoni ndaj ketij krimi persekutimi qe po i behet familjes sime , apel mediave boterore gjithe mekanizmave per mbrojtjen e te drejtave dhe lirive te njeriut te reagoni tek politika gjermane ne menyre urgjente dhe institucionale qe te denohet fuqishem ky akt i shemtuar i autoriteteve gjermane ndaj familjes sone, qe urgjentisht te i mundesohet vizita e lire dhe e drejte kesaj familje, dhe pergjegjesit te dalin para drejtesise gjermane, po ashtu duhet te them se ky shtet mik i kombit dhe atdheut shqiptare nuk do te le ne kete gjendje me tej kete familje e cila pritet qe neser ne mbremje te rikthehet nga ka ardhur nga policia gjermane, ne kete ndrrim te motmotit te pakten ti shteti gjerman largoje nga kjo gjendje bashkoje me familjen e saj qe edhe keta femije dhe kjo grua te reabilitohen te pushojne nga ky tmerr i perjetuar , keshtu edhe ky femije i shtrire ne ambientet e aeroportit te Dyseldorfit i thote gjithe botes Urime Viti i ri gezuar ju gjithe njerez dhe femije, jo si une ne kete tmerr te zi, bota demokratike mos heshtni ndaj ketij tmerri por reagoni ne menyre njerezore , ne perputhje me ligjet nderkombetare te te drejtave te femijeve dhe levizjes se lire. te mos harroi gjithashtu aty ishte i ndaluar edhe nje djal shqiptar nga Shqiperia 18 vjeqar emrin e te cilit nuk e dij per momentin edhe ai po mbahet aty me familjen time.

Nga Ilmi Tahiri kryefamiljar i familjes qe po mbahet e ndaluar ne aeroportin e Dyseldorfit ne Gjermani.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments