Sunday, April 21, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeQytetiPërmbytje në Strugë, nën ujë mbi 100 hektarë tokë

Përmbytje në Strugë, nën ujë mbi 100 hektarë tokë

Në Kalishtë të Strugës u formua një liqen artificial krah atij të Ohrit. Për shkak të shiut dhe shkrirjes së përnjëhershme të borës janë përmbytur 100 hektarë tokë bujqësore. Banorët thonë se shkaku më i madh për këtë nuk është shkrirja e përnjëhershme e borës, sa mos pastrimi i kanaleve nga autoritetet.
Uji nga kanali i stërmbushur që vjen nga fshati Radolishtë deri në Kalishtë derdhet direkt në fushë e cila e tëra është nën ujë. Sipas banorëve, ky kanal nuk është pastruar më shumë se dhjetë vite”.

Ekziston rreziku edhe i përmbytjes së rrugës dhe me këtë tërësisht shkëputet rajoni. Uji nga kanali tashmë ka filluar të dalë edhe në rrugë.

Banorët kërkojnë që autoritetet lokale të Strugës dhe shteti të fillojnë pastrimin e kanaleve në Strugë. Ata kanë frikë se me reshjet pranverore të shiut situata edhe më tej mund të përkeqësohet dhe të ketë përmbytje më të mëdha.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments