Thursday, April 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeSliderNjerëzit që punojnë në këto profesione shpesh divorcohen, kjo është arsyeja!

Njerëzit që punojnë në këto profesione shpesh divorcohen, kjo është arsyeja!

S*ipas studimit, shkalla e divorcit është më e lartë tek çiftet që kanë jetuar së bashku para martesës. Shumica e njerëzve fajësojnë partnerin e tyre për divorcin. Gjegjësisht, 66 për qind e burrave të divorcuar besojnë se pala tjetër është dashur të përpiqet më shumë për të shpëtuar martesën, ndërsa 74 për qind e grave mendojnë të njëjtën gjë.

Gjithashtu, rreziku i divorcit rritet me 75 për qind nëse çiftet kanë miq të divorcuar. Shumë njerëz rimartohen pas divorcit dhe gjasat e prishjes së martesës rriten me çdo rimartesë të mëvonshme. Rreth 73 për qind e martesave të treta përfundojnë me divorc. Njerëzit e divorcuar kanë më pak gjasa të qetësohen përsëri, kështu që 6 për qind e çifteve të divorcuar do të rimartohen me njëri-tjetrin.

Rreth 40 për qind e martesave përfshijnë të paktën një person i cili ka qenë i martuar më parë.

Çiftet që martohen para moshës 32 vjeç kanë përqindje më të ulët divorci. Çiftet që martohen në moshën 25 vjeçare kanë 50 për qind më pak gjasa për t’u divorcuar sesa çiftet që martohen në moshën 20 – por për ata që martohen pas moshës 32 vjeçare, normat e divorcit rriten me 5 për qind në vit deri në moshën kur martohen.

Sa i përket vendeve në botë, Sri Lanka ka shkallën më të ulët të divorcit në botë, dhe Filipinet , së bashku me Vatikanin , janë i vetmi vend ku divorci është i paligjshëm.

Për sa i përket profesioneve, kamerierët dhe stjuardesat kanë përqindjen më të lartë të divorcit , ndërsa aktuarët (profesionistë, të arsimuar në fushën: matematikë, statistikë, financë) dhe fizikantët kanë përqindjen më të ulët të divorcit.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments