Thursday, July 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniNjë vit pa rrymë elektrike, kjo familje shqiptare në Maqedoni ushqehet me...

Një vit pa rrymë elektrike, kjo familje shqiptare në Maqedoni ushqehet me bukë e çaj (VIDEO)

Familja Salihi nga fshati Merovë tashmë një vit është pa rrymë elektrike.

Për shkak kushteve të vështira financiare, nuk kanë mundur të paguajnë faturat, andaj janë shkyçur nga rrjeti elektrik.

E vetmja dritë në dhomën e tyre është kjo llambë.

Miradiu tre vjeç, shpesh herë shkon tek televizioni, me shpresë që mos po ndizet.

Borxhi që është mbledhur për rrymën ka arritur në 600 euro.

I zoti i shtëpisë Arif Salihi, me lot në sy, tregon se sa e rëndë është t’i rrisë fëmijët pa të ardhura. Ai thotë se kërkon punë, por nuk mund të gjen, ndërsa nuk mund të bëjë punë të rënda, pasi ka dhimbje në pjesën e gjoksit.

“Po ndjehem shumë keq, kur po vijë tek shpija fëmijët po më shohin nga duart, mos ndoshta kam ndonjë gjë për ata, por unë nuk kam. Fëmijët po i sheh njëri është 3 vjet ndërsa i vogli tani i mbush një vjet, dhe nuk di se si t’ia bëjë”, tha Arif Salihi.

Si janë fëmijët me shëndet?

“Fëmijët janë mirë por këtu nuk kemi mjek në fshatin tonë dhe duhet ti dërgojë deri tek fshati tjetër dhe duhet ta paguash një veturë që të dërgon deri tek fshati tjetër ajo kushton 1 mijë denarë ashtu”, shtoi Salihi.

Përveç gjitha problemeve, Arifi tani ka edhe një brengë. Drunjtë që i kishte siguruar për dimër po i harxhohen, pikërisht tani në mes të dimrit.

E zonja e shtëpisë thotë se ushqimi i vetëm për fëmijët e saj është përsheshi me çaj.

“Ju bëjë përshesh me çaj nuk kam tjetër gjë”, tha Fidajete Fazliu.

Çdo dit ju bënë çaj?

“Po”, shtoi ajo.

Kjo familje nuk merr as ndihmë sociale. Ata lutën për lëmoshë, me shpresë se dikush do t’ua zgjatë dorën.
https://youtu.be/Y2aosIlKcZA

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments