Wednesday, June 12, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeQytetiNjë vit pa Nafis Bashkimin, njeriu i cili luftoi për mbrojtjen e...

Një vit pa Nafis Bashkimin, njeriu i cili luftoi për mbrojtjen e identitetit kombëtar të Labunishtit dhe fshatrave përreth (FOTO)

Nafis Bashkimi nga Labunishti i Strugës
03.09.1931-15.11.2020

Një vit pas vdekjes së Nafis Bashkimit, njeriu i cili në vitet gjashtëdhjetë të shekullit të kaluar, fillimisht duke ndërruar mbiemrin qê ja kishte imponuar pushteti, pjesën më të madhe të jetës ia kushtoi afirmimit të identitetit kombëtar të popullsisë së fshatit Llabunisht dhe vendet e banuara përreth, shkruan Sfruga Ekspres.

Për të, kënaqësia më e madhe në jetën e tij ishte kur luftoi me të madhe për mbrojtjen e identitetit kombëtar shqiptar të popullsisë së fshatit Llabunisht dhe fshatrave përreth, për të cilat në vitet tetëdhjetë të shekullit të kaluar u përndjek politikisht dhe u dënua me burg.

Kujtimi i Nafis Bashkimit do të jetë gjithmonë kujtim për njeriun që trashëgoi dhe mbajti me krenari identitetin kombëtar të familjes, si nip i Muratit dhe Kadri Labunishtit, identitet që ai ua la amanet pasardhësve të tij dhe më gjerë.
Zoti e shpërbleftë me parajsë (xhenet).Amin

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments