Monday, May 20, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniNga kush u tradhëtua Komandant Teli, strategu i luftës së UÇK-së!?

Nga kush u tradhëtua Komandant Teli, strategu i luftës së UÇK-së!?

Strategu i luftës së Ushtris Çlirimtare Kombëtare Lefter Koxhaj i njohur si TELI,prezenca e tij në frontet e luftës ishte frymëzimi i bashkë luftëtarëve ,TELI i bë helm për ushtrin sllavo maqedone,ai me luftëtarët e tij thyente forcat maqedone në çdo betejë,Emri i tij u bë sinonim i trimërisë ,lufta dhe trimëria e tij tregojnë më së miri se si luftohet për LIRI.
Forcat Maqedone nuk kishin mundësi ta vrisnin në beteja falë shkathësive të tij luftarake,por këtë trim e vranë në bashkë veprim me disa shipë folësa,TELI u vra në Gazi Babë derisa po pushonte(po bënte gjum në një shtëpi të një Shqiptari i cili i mirëpriti trimat por të cilët u spiunuan nga disa tradhëtar të cilët i kishin përcjell lëvizjet e TELIT me shokë,dot e asaj dite ende nuk dihet se KUSH e bëri këtë aktë tradhëtie e cila nuk do të falet KURR.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments