Wednesday, June 12, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeQytetiNga komuna e Strugës flasin për takimin me Bujar Osmanin dhe përfaqësuesit...

Nga komuna e Strugës flasin për takimin me Bujar Osmanin dhe përfaqësuesit e bashkësive fetare

Shtabi i Krizës të Strugës priti në takim Zv. kryeministrin Bujar Osmanin

Sot, në hapësirat e Komunës së Strugës u mbajt takim mes Zv. kryeministrit të Republikës së Maqedonisë së Veriut për Çështje Evropiane z.Bujar Osmani njëkohësisht dhe Koordinator i shtabeve komunale, me disa nga përfaqësuesit e Shtabit të Krizës, Kryetarin z. Ramis Merko si kryesues i Shabit të Krizës, zv. Ministrin e Shëndetësisë z. Armend Arsllani dhe përfaqësues nga bashkësitë fetare të Komunës së Strugës.

Gjatë takimit kryesisht u diskutua mbi gjendjen e deritanishme dhe situatën e shkaktuar para disa ditësh në Qytetin e Strugës, u diskutua mbi lehtësimin e masave dhe shqyrtimin e shkeljeve të rekomandimeve të eskpertëve dhe urdhëresave të Qeverisë së RMV-së, nga ana e qytetarëve të Komunës së Strugës.

Zv. kryeministri Osmani u shpreh se do ta respektojë vendimin e BFI-së meqënëse kanë përgatitur skemë për implementimin e masave dhe rekomandimeve të Qeverisë gjatë faljes së namazeve në objektet fetare dhe se hapja e xhamive nuk duhet të shihet si rivalitet.

Shtabi komunal përkrahu mendimin e zv.kryeministrit Osmani dhe u shprehën se që nesër do të fillojnë me masat për dezinfektimin e objekteve fetare.

Zv. Ministri i Shëndetësisë tha si qytet me vdekshmëri më të madhe se 20% nga numri i të infektuarve, duhet të tregohemi më të kujdesshëm dhe ti respektojmë masat me qëllim që mos ketë raste të reja dhe sa më shpejtë të tejkalojmë këtë situatë.

Ndërkaq Kryetari Merko u shpreh se gjithçka Shatbi i Krizës ka ndërmarrë deri tani ka qënë në koordinim me organet kompetente në interes të qytetarëve dhe shëndetit publik dhe se do të vazhdojë të punojë gjithmonë duke zbatuar dhe respektuar masat dhe rekomandimet e Qeverisë dhe Ministrisë së Shëndetësisë.

Zyra për marrëdhënie me publikun,
Komuna e Strugës
*****

Кризниот штаб на Општина Струга го пречека заменик премиерот Бујар Османи

Денес, во просториите на Општина Струга се одржа средба меѓу заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за европски прашања Бујар Османи воедно и Координатор на општинските штабови, со претставници на кризниот штаб на Општина Струга, градоначалникот г-дин Рамис Мерко како претседател на општинскиот кризен штаб, заменик министерот за здраство г –дин Арменд Арслани и преставници од верските заедници.

На состанокот се разговараше за актуелната состојба и за ситуацијата предизвикана во градот на Струга пред неколку дена, се дискутираше за олеснување на мерките и за тоа дека треба да се разгледат прекршувањата на препораките на експертите и наредбите на Владата, од страна на граѓаните на Општина Струга.

Зам. премиерот Османи се изјасни дека ќе ја почитува одлуката на ИВЗ земајќи во предвид дека тие веќе имаат подготвено план за вршење на верските оврски во согласност со мерките и препораките на Владата, и дека отворањето на џамиите не треба да се смета за ривалност.

Општинскиот кризен штаб го поддржа мислењето на вицепремиорот и изјавија дека од утре ќе се почне со дезинфекција на верските објекти.

Зам. министерот за здраство рече како град каде што смртноста од вирусот е 20% од бројот на заразени, треба да бидеме повнимателни и да ги почитуваме препораките и мерките, со цел да не има нови случаи и што поскоро да ја надминеме оваа ситуација.

Воедно, градоначалникот Мерко се изјасни дека се што oпштинскиот кризен штаб има преземено досега било во координација со надлежните органи и во интерес на граѓаните и јавното здраство, и дека ќе продолжи да работи спроведувајќи и почитувајќи ги препораките и мерките на Владата и Министерството за здраство.

Канцеларија за односи со јавноста,
Општина Струга

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments