Tuesday, May 21, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeBotaNë Zvicër, kapen 400 kg drogë, e paguar me BITCOIN

Në Zvicër, kapen 400 kg drogë, e paguar me BITCOIN

Një operacion i përbashkët i policisë italiane dhe asaj zvicerane ka sjellë shkatërrimin e një organizate kriminale aktive në trafikun e drogës midis dy vendeve.

Një kamion që vinte nga Spanja u ndalua në kufirin midis Zvicrës e Italisë dhe pas kontrollit në të u zbuluan 400 kilogramë marijuanë e hashash.

Në pranga përfunduan shoferi spanjoll, në zotërim të të cilit u gjetën edhe rreth 100 mijë euro të fshehura në një kuti këpucësh, dhe tre italianë, njëri pronar i një stabilimenti ku droga magazinohej në pritje të shitjes në qytetet italiane e zvicerane.

Të arrestuarit po vinin në funksionim një sistem për të mundësuar pagesën e drogës përmes monedhës virtuale Bitcoin, me qëllim shfrytëzimin e karakteristikave të saj për anonimatin dhe pagjurmueshmërinë.

Në treg, droga e kapur do të kishte vlerë rreth 4 milionë euro. Muajt e fundit, në kuadrin e hetimeve janë arrestuar shtatë persona, midis tyre dy persona shqiptarë dhe një qytetar kosovar, si dhe janë sekuestruar sasi të mëdha droge.

Një operacion i përbashkët i policisë italiane dhe asaj zvicerane ka sjellë shkatërrimin e një organizate kriminale aktive në trafikun e drogës midis dy vendeve.

Një kamion që vinte nga Spanja u ndalua në kufirin midis Zvicrës e Italisë dhe pas kontrollit në të u zbuluan 400 kilogramë marijuanë e hashash.

Në pranga përfunduan shoferi spanjoll, në zotërim të të cilit u gjetën edhe rreth 100 mijë euro të fshehura në një kuti këpucësh, dhe tre italianë, njëri pronar i një stabilimenti ku droga magazinohej në pritje të shitjes në qytetet italiane e zvicerane.

Të arrestuarit po vinin në funksionim një sistem për të mundësuar pagesën e drogës përmes monedhës virtuale Bitcoin, me qëllim shfrytëzimin e karakteristikave të saj për anonimatin dhe pagjurmueshmërinë.

Në treg, droga e kapur do të kishte vlerë rreth 4 milionë euro. Muajt e fundit, në kuadrin e hetimeve janë arrestuar shtatë persona, midis tyre dy persona shqiptarë dhe një qytetar kosovar, si dhe janë sekuestruar sasi të mëdha droge.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments