Friday, April 12, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeKulturëNdahet nga jeta kompozitori i njohur Aleksandër Lalo

Ndahet nga jeta kompozitori i njohur Aleksandër Lalo

Kompozitori i njohur Aleksandër Lalo është ndarë nga jeta mbrëmjen e sotme pas një ataku kardiak. Lajmi është bërë publik nga miku i tij Petrit Ruka.

“Miq po ju ju njofoj nga spitali gjerman se sapo nderroj jete miku im me i afert, kompozitori Aleksander Lalo… Dhembje pa fund..:, shkran petrit ruka ne nje status ne faqen e tij ne facebook.

Aleksandër Lalo ka kompozuar për dhjetra filma të njohur të kinematografisë shqiptare. Ai u lind më 27 prill të vitit 1949, në Tiranë.

Gjatë konkurrimit me kompozimet e tija në festivale kryesisht ka arritur vende të dyta megjithëse meloditë e tij janë të mrekullueshme.

Këto janë disa prej kompozimeve të Aleksandër Lalos:

Tingujt e harresës (1996) (TV)
Historiani dhe kameleoni (1989)
Treni niset më shtatë pa pesë (1988)
Dy herë mat (1986)
Fjalë pa fund (1986)
Asgjë nuk harrohet (1985)
Fushë e blertë fushë e kuqe (1984)
Era e ngrohtë e thellësive (1982) (TV)
Një vonesë e vogël (1982)
Shi në plazh (1982)
Shtëpia jonë e përbashkët (1981)
Thesari (1981)
Gëzhoja e vjetër (1980)
Nusja (1980)
Vajzat me kordele të kuqe (1978)
Tomka dhe shokët e tij (1977)
Dimri i fundit (1976)
Emblema e dikurshme (1976) (TV)
Duke kërkuar 5-orëshin (1974)
Odiseja e tifozëve (1972)
Të shoh në sy(1986)
Një gjeneral kapet rob (1980)

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments