Sunday, February 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniMigrimi zbraz shkollat fillore

Migrimi zbraz shkollat fillore

“Pjesa e vendbanimeve shqiptare shtëpitë janë me dritat e fikura. Ky është një shqetësim dhe ky është një tmerr. Është një fatkeqësi” – tha Fati Iseni, profesor universitar.

Së shpejti do të mbyllën edhe shkollat pasi që po zbrazet çdo ditë. Kështu, për KlanM, thotë profesori universitar Fati Iseni i cili ka bërë analizë për uljen e numrit të nxënëve në shkollat fillore nga viti 2011 deri në vitin 2021.

“Nëse në vitin 2006-2007 në nivel shtetëror kishim 228 e 207 nxënës në vitin 2020-2021 kemi 185 mijë e 925 nxënës. Dmth në nivel shtetror kemi rënie për 44 mijë e 282 nxënës. Kjo do të thotë se një qytet i tërë na mungon në shkolla fillore apo 18,5% jashtzakonisht shifër e lartë” – tha Fati Iseni, profesor universitar.

Më alarmante, sic njofton KlanM, është ulja e numrit të nxënësve në shkollat shqiptare. Veçanërisht në pjesën veriperendimore të vendit.

”Në periudhën 2006 kemi 78 mijë 467 numër cili ështëi panueshëm për numrin e banorëve ndërsa kohën 2020-2021 kemi rënie në 60 mijë e 611 nxënës, dmth 17 mijë e 850 nxënës shqiptar më pak, në përqindje 23% më pak nxënës shqiptar” – tha Fati Iseni, profesor.

Qytetet me më shumë shpërngulje të nxënësve ka në Tetovë, Gostivar, Kërçova, Dibra, Struga ndërsa, sic percjell KlanM, Shkupi, Velesi, Dollneni dhe Krushevë nuk qëndrojnë keq pasi që numri i nxënësve nuk është ulur në mënyrë drastike. /KlanMacedonia/

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments