Monday, October 2, 2023
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniMickoski: Pas 20 vitesh, është koha që BDI të shkojë në opozitë

Mickoski: Pas 20 vitesh, është koha që BDI të shkojë në opozitë

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski theksoi se pas 20 vitesh është koha që BDI të shkojë në opozitë.

Ai këtë e ka theksuar në një intervistë për TV Alsat.

“Ne e kemi deklaruar shumë herë qëndrimin tonë dhe nuk ka ndryshuar, që është se presim ndryshim në përbërjen e qeverisë, pra 20 vjet prania e BDI-së në qeveri është një periudhë shumë e gjatë. Të tjerëve duhet t’u jepet mundësia”, deklaroi Mickoski.

Sipas tij, “grupi i konsoliduar” i politikanëve dhe subjekteve politike që do të kundërshtojnë BDI-në në zgjedhjet e ardhshme do të arrijë një rezultat të mirë.

“Të paktën analizat tona janë të tilla. Mendoj se ata pak në kryesinë e BDI-së pas zgjedhjeve të ardhshme parlamentare do të befasohen papëlqyeshëm nga rezultati dhe vlerësoj se numri i deputetëve të atij blloku të konsoliduar në mesin e shqiptarëve në Maqedoni, së bashku me bashkësitë tjera etnike, mund të përbëjnë një shumicë Badenter në Kuvend”, thotë Mickoski.

Sa i përket zgjedhjeve, Mickoski konsideron se janë tre opsione, dy të parat presidenciale në mars dhe parlamentare në qershor, ose të përbashkët, sipas njoftimeve të Qeverisë, por opsioni i tretë janë zgjedhjet e shpejta tashmë këtë vjeshtë, që është një propozim i yni.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments