Mobileri Kupa
Loris
Dhoma-Energy Reklamo ketu!
Ky është fruti që do t’ju ndihmojë të keni një gjumë të qetë
Shëndetësi, Slider

Ky është fruti që do t’ju ndihmojë të keni një gjumë të qetë

Të gjithë herë pas here kemi kaluar një periudhë kur e kemi të vështirë të flemë. Pagjumësia është një problem shumë i zakonshëm që prek njeriun modern.

Rreth 25% e të rriturve vuajnë nga pagjumësia, ndërsa përqindja e atyre që flenë 5 orë ose më pak çdo natë arrin në 20%. Sipas ekspertëve, fakti që nuk mund të flemë është për shkak të niveleve të ulëta të serotoninës në trupin tonë, e cila shkakton shqetësim dhe përgjumje.

Një studim i Universitetit të Rochester-it në Nju Jork thekson se “ka disa ushqime që mund të luftojnë pagjumësinë, ku puna më e mirë duket se vjen nga një frut”. Gjatë hulumtimit, shkencëtarët u dhanë vullnetarëve një gotë lëng qershie pa sheqer dhe lëngje të tjera.

Lëngu i qershisë, vunë re ata, rriti kohëzgjatjen e gjumit mesatarisht me 17 minuta. Disa vullnetarë madje flinin disa orë më shumë. Efekti i lëngut të qershisë në gjumë është ndoshta për shkak të përmbajtjes së lartë të melatoninës, gjegjësisht hormonit që rregullon ciklin gjumë-zgjim te njerëzit dhe gjitarët e tjerë.

June 22, 2022

Struga Ekspres