Monday, April 22, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeShëndetësiKujdes: Stresi e plakë trurin

Kujdes: Stresi e plakë trurin

Ngjarjet stresuese, siç janë vdekja e ndonjë fëmije apo divorci, mund të plakin trurin për të paktën katër vite, kanë deklaruar hulumtuesit amerikan. Këta shkencëtarë kanë vrojtuar performancën në memorie dhe të menduarit, gjatë testimit të 1,300 personat 50 vjeçare, në mënyrë që të studiojnë shëndetin e trurit. Të gjeturat e këtij studimi janë prezantuar në Konferencën e Asociacionit Ndërkombëtar për Alzheimer, në Londër. Përmes këtij studimi nuk është gjetur ndonjë lidhje direkte në mes të stresit dhe çmendurisë, mirëpo është vlerësuar që eksperiencat stresuese kanë ndikim në funksionimin e trurit, gjë që çon në sëmundje mendore më vonë.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments