Monday, May 20, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeOpinion"Krimi" i partive në Strugë largoi të rinjtë në mërgim, pa parti...

“Krimi” i partive në Strugë largoi të rinjtë në mërgim, pa parti je i “vdekur

Në Strugë numri i të papunëve është akoma shumë më i madh duke u nisur nga numri i përgjithshëm në të gjithë territorin e Strugës.Dhe ky problem po sjellë edhe largimin e qytetarëve strugan nëpër vendet evropiane,Amerike,Australi dhe vënde të tjera (ëndrra për një punë dhe jetë më të mirë).Të punësohesh në Strugë duhet patjetër që të kesh të paktën një librezë partie ose një “mik” të fortë,dhe kjo është një plagë e vjetër prej kohësh.Kjo ndodh si në komunë ashtu edhe në administratën shtetërore.Ky fenomen, natyrisht nuk ndodh vetëm në Strugë por edhe në qytete të tjera të Maqedonisë.Por në Strugë ka shumë raste kur një familje 4-5 anëtarëshe ka siguruar vende pune dhe shume familje të tëra nuk kanë asnjë anëtar të familjes të punësuar dhe sfidohen cdo ditë me varfërinë.

Egocentrizmi dhe “krimi” partive politike në Strugë ka bërë që sot shumica dërmuese janë jashtë vendëlindjes së tyre dhe të tjerët presin radhët të largohen sa më shpejtë. Edhe në muajin tetor kur nisi fushata e zgjedhjeve lokale radhën e kishte karta patriotike që në fushëveprim ishte vetëm një mashtrim i radhës dhe një “krim” i përsëritur.25 vjet me radhe mashtrim, 25 vjetë me radhë qindra mijëra të larguar nga Struga.(Struga Ekspres)

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments