Saturday, June 3, 2023
Nabizi KUPA
Lulzimi3
trim2
Nati-Trans4
HomeMaqedoniKoalicioni mes LSDM dhe Besës, Musliu: Historike

Koalicioni mes LSDM dhe Besës, Musliu: Historike


Kjo është hera e parë që ky është një koalicion historik midis LSDM-së dhe Besës. Një koalicion i tillë parazgjedhor midis partive maqedonase dhe shqiptare ishte i paimagjinueshëm më parë, kështu thekson analisti politik, Albert Musliu.

Ai shton se përkundër faktit se gjatë nënshkrimit të koalicionit të pranishëm ishin vetëm nga disa njerëz të LSDM-ja, kryetari i partisë Zoran Zaev, sekretari i përgjithshëm Ljupco Nikolovski dhe nënkryetari i partisë Muhamed Zekiri, koalicionin e mbështesin nga e gjithë partia.

“Nuk besoj se mund të ndodhë që LSDM të hyjë në një koalicion të tillë dhe mos të jetë konsensual. Vetëm tre persona mund të nënshkruajnë një gjë të tillë”, thotë Musliu.

Sa i përket fushatës zgjedhore, Musliu thotë se partitë duhet të evropianizohen, domethënë të ndalojnë këto tubime masive të qytetarëve nëpër rrugë dhe kështu të matin forcën e tyre.

“Ka ardhur koha që partitë tona politike të ndryshojnë mënyrën e veprimit, tubimet e mëdha që ata po bëjnë, të cilat do të mbledhin më shumë njerëz. Ata duhet të marrin një fluks pak më shumë evropian, nuk ka nevojë të mbledhin 20-30 mijë njerëz. Është një tipar i protestës civile, jo e partive politike. E gabuar të mblidhen më shumë njerëz për të treguar forcën”, thotë Musliu.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMO KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments