Monday, April 22, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniJa sa të stresuar janë qytetarët e Maqedonisë (FOTO)

Ja sa të stresuar janë qytetarët e Maqedonisë (FOTO)

Edhe pse Qeveritë e Maqedonisë kanë premtuar jetë në vend duke na ofruar reforma që janë menduar se do të na lumturojnë jetën, këto ndryshime nuk kanë pasur sukses aspak.

Bloomberg ka publikuar një raport për vendet më të stresuara në botë, që e përcjell Telegrafi Maqedoni. Listë që përfshin 74 shtete përmban shtete të ndryshme të botës që sipas vlerësimit janë në pritje të një jete më të mirë.
Maqedonia renditet e nënta në këtë listë. Interesant është fakti se para Maqedonisë, si vende ende më të stresuara renditen vendet afrikane dhe të amerikës veriore.

Për metodologjinë e krijimit të listës janë vlerësuar elemente si:
Rastet me vetëvrasje, Bruto Prodhimi Vendor (GDP per capita) për kokë banori, të ardhurat e familjes, perceptimi për korrupsionin, papunësia, ndotja urbane dhe ndotja e ajrit dhe pritjet për jetën.

Më afër Maqedonisë prej shteteve të rajonit është Bosnja dhe Herzogovina (vendi 13), Bullgaria (vendi 23), Serbia (vendi 28), Greqia (vendi 30), Turqia (vendi 32) dhe Kroacia (vendi 36).

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments