Sunday, February 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeShëndetësiJa sa të rrezikuar jeni nëse përdorni një tualet publik, ja sëmundjet...

Ja sa të rrezikuar jeni nëse përdorni një tualet publik, ja sëmundjet që mund të merrni

Marrja e infeksioneve apo sëmundjeve nga banjot publike është frika më e madhe e njeriut.

Përdorimi i këtyre të fundit edhe mund të shmanget, por të gjithë kanë kryer nevojat personale në një tualet publik.

Sipas mjekut Preethi Daniel njerëzit kryesisht janë të shqetësuar për sëmundjet që prekin organet gjenitale të tilla si klamidia, gonorreja, ose sifilizi, por Dr Daniel shpjegon se kjo gjë është e pamundur.

Për t’u prekur nga këto sëmundje mikrobet duhet të transferohen drejtpërdrejt nga vendi i tualetit në traktin tuaj gjenital, ose nëpërmjet një plage të hapur ose të lënduar në këmbë ose të pasme.

Mjeku pohon se më shumë gjasa keni të goditeni nga një rrufe sesa të kapni një sëmundje seksualisht të transmetueshme në një banjo publike.

Të vetmet baktere që mund të rrezikojnë shëndetin tuaj janë E-coli ose Salmonella.

E rëndësishme është të mos keni kontakt të drejtëpërdrejtë me ËC , të lani duart para se të dilni nga tualeti dhe t;i dizinfektoni me një xhel antibakterial.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments