Thursday, April 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniJa sa fëmijë janë ende të zhdukur në Maqedoninë e Veriut

Ja sa fëmijë janë ende të zhdukur në Maqedoninë e Veriut

Nga Struga Ekspres

E rëndë

Nëntë fëmijë janë ende të zhdukur

Sipas të dhënave zyrtare të Ministrisë së Brendshme, në tre vitet e fundit (nga viti 2020 deri më 27.10.2023), janë zhdukur 74 të mitur. Prej tyre janë gjetur 65. Nëntë fëmijë janë ende të zhdukur. Kur dikush zhduket në Republikën e Maqedonisë, sipas praktikës së deritanishme, familjarët fillimisht kërkojnë ndihmë nga rrjetet sociale. Publikohet një apel me foton e personit, të dhëna se ku dhe kur është zhdukur dhe si ka qenë i veshur, numrat e telefonit që qytetarët mund të telefonojnë nëse kanë informacion për të zhdukurin. Nga tre vitet e fundit, shumica e njerëzve u zhdukën në vitin 2021.

Edhe statistikat policore për tre vitet e fundit tregojnë se më së shumti të zhdukur në Republikën e Maqedonisë ka pasur në vitin 2021 – gjithsej 126 persona, që është dukshëm më shumë se një vit më parë, kur 91 persona ishin deklaruar të zhdukur. Që nga fillimi i këtij viti janë zhdukur 59 persona. Tetë janë ende në kërkim, pjesa tjetër janë gjetur.

Kur dikush denoncon një person të zhdukur, Ministria e Brendshme vepron menjëherë. Nuk ka pritje për të kaluar 24 orë ose 48 orë pas aplikimit.

– Në varësi të informacionit që kemi: arsyet e zhdukjes, vendin e zhdukjes, lëvizjen e tij, nëse personi ka pasur për qëllim të largohet nga vendi e kështu me radhë, bëhet një njoftim lokal apo qendror dhe nëse është e nevojshme, një njoftim ndërkombëtar,njoftojnë nga MPB.
(Struga Ekspres)

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments