Thursday, June 20, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeSliderJa pse telefonat zbrazen shpejt

Ja pse telefonat zbrazen shpejt

Edhe pse prodhuesit e telefonisë mobile pohojnë se çdo version i ri përmirëson jetën e baterisë, ne kemi përshtypjen se është e kundërta. Pse është kështu?

Kjo është ndoshta për shkak të “humbjes së kapacitetit ‘, që do të thotë se një pjesë e caktuar e energjisë humbet, shkruan Daily Mail.

Përqindja e fuqisë së humbur rritet çdo herë që lidhni pajisjen tuaj me ngarkuesin. Pra, çdo herë që rimbushni baterinë tuaj, ju, në të vërtetë, shkurtoni jetën e saj, transmeton KosovaPress.

Edhe pse duket vazhdimisht bateria e ringarkuar e shpejtë dhe të zgjasë më gjatë, ajo do të jetë e pamundur të zgjatë “përgjithmonë”.

Kjo “humbje e kapacitetit” është pasojë e ligjit të dytë të termodinamikës, dhe sa herë që ajo merr disa përditësime, ka një humbje të caktuar pariparueshme të energjisë.

Çdo herë që bateria është e ngarkuar ose e shkarkuar, humbet një sasi e vogël e energjisë, me pak humbje të kapacitetit të baterisë që nuk mund të kompensohet.

Sa më shumë që përdorni baterinë, aq më shumë energji ju humbni dhe bateria do të arrijë pikën kur nuk mund të ngarkohet më.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments