Thursday, July 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeKulturëJA KUSH FITOI CMIMIN ''OSCAR''

JA KUSH FITOI CMIMIN ”OSCAR”

U NDANE CMIMET OSCAR, NGJARJA U TRANSMETUA NGA 225 VENDE TE BOTES

Nominimet e sivjetme që kohë më përpara  i kanë prezantuar artisti Chris Pine, kryetarja e Akademisë Cheryl Boone Isaacs dhe regjisorët Alfonso Cuarón dhe J.J. Abrams.  Ndarja e 87 e çmimit Oskar u zhvillua mbrëmë, natën ndërmjet 22 dhe 23  shkurtit 2015, nën drejtimin e moderimin e artistit Neil Patrick Harris.

Më së shumti nominime në mesin e 323 filmave nga 83 vende, kanë pasë filmat  ‘Hotel Grand Budapest’ dhe ‘Birdman” me nga 9 nominime, ndërsa “Loja e imitimit”  ka pasë 8 nominime, dhe filmi “Rritja” ka pasë 6 nominime.

Për çmimin “Oscar” votojnë 6.292 anëtar të Akademisë, ndërsa transmetimin televiziv e kanë realizuar 225 vende te botës

Oscar për filmin më të mirë e fitoi filmi: 

Birdman

Oscar për regji më të mirë:

Alejandro González Iñárritu, “Birdman”

Oscar për aktor kryesor më i mirë (Best Actor)

Eddie Redmayne (Teoria e gjithçkaje)
Oscar për artiste  kryesore më e mirë (Best Actress)

Julianne Moore (Still Alice)
Oscar për artist më të mirë dytësor (Best Supporting Actor)

J.K.Simmons (Whiplash)
Oscar për artisten  më të mirë dytësore (Best Supporting Actress)

Patricia Arquette (Rritja)

Oscar për skenar më të mirë të adaptuar  (Adapted Screenplay)

Graham Moore, “The Imitation Game”
Oscar për skenar më të mirë origjinal  (Original Screenplay)

Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo, “Birdman”

Oscar për këngën më të mirë

“Glory” from “Selma” (written by Common and John Legend)

Oscar për muzikën më të mirë:

“Grand Budapest Hotel” (Alexandre Desplat)

Oscar për kostumografinë më të mirë

“The Grand Budapest Hotel”

Oscar për fotografi më të mirë:

Emmanuel Lubezki (Birdman)

Oscar për montazhin më të mirë:

Tom Cross

Oscar për skenografi më të mirë :

“Grand Budapest Hotel” (Adam Stockhausen, Anna Pinnock)

Oscar për kostumografinë më të mirë” 

“Grand Budapest Hotel” (Milena Canonero)

Oscar për makijazh:

“Foxcatcher: “Grand Budapest Hotel” (Frances Hannon, Mark Coulier)

Janë ndarë edhe çmimet Oscar për: zërin (ton)  “Ritam ludila” (Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley); montazhë të zërit:  “Snajperist” (Alan Robert Murray, Bub Asman); efektet vizuele:  “Interstellar” (Paul Franklin, Andreë Lockley, Ian Hunter, Scott Fisher); film në gjuhë të huaj: “Ida” (Poloni); film i animuar: “Ekipa për  6” (Don Hall, Chris Williams, Roy Conli): film dokumentar: “CitizenFour” (Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, Dirk Wilutzky); film dokumentar i metrazhit të shkurtër: “Crisis Hotline: Veterans Press 1”, film i animuar i metrazhit të shkurtër: “Feast” (Patrick Osborne, Kristina Reed) dhe për filmin e metrazhit të shkurtër:  “Thirrje telefonike”  (Mat Kirkby, James Lucas)

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments