Sunday, May 19, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeShëndetësiJa çfarë ndodh me beben tuaj kur hani ushqime të djegësta gjatë...

Ja çfarë ndodh me beben tuaj kur hani ushqime të djegësta gjatë shtatzënisë


Ushqimi gjatë shtatzënisë duhet të jetë mirë i zgjedhur nga nëna shtatzënë për shkak të pasojave që mund të vijnë nga disa lloje të ushqimeve.

Sidomos shtuarja e erëzave dhe aromat më të theksuara, mund të ndikojnë drejtpërdrejtë tek foshnja juaj e palindur.

Nënat kanë shumë dëshira për ushqime nga lloje të ndryshme gjatë kësaj periudhe, por disa nga ato mund të kenë efekt jo të mirë tek bebet, tranmseton Gazeta Shneta.

E, njëra ndër këto ushqime padyshim është edhe ushqimet që janë të djegësta, studimet tregojnë që ushqimet duhet të jenë vetëm për të plotësuar atë që është e mangët.

Sipas ekspertëve, ngrënia e ushqimit me aromë të theksuar nuk ndikon në të vërtetë fëmijën tuaj. Vetëm gjurmët e vogla të asaj që hani vërtet shkon tek lëngu amniotik. Përjashtim të rastit kur ju jeni duke ngrënë një formë të karbohidit të lartë që mund të rritë nivelin tuaj të sheqerit, ju mund të jeni të sigurt se ato nisje aktive brenda mitrës nuk janë një reagim ndaj aromave që keni pasur. Në të vërtetë, ka shumë vende ku ushqimi me një koeficient të lartë të erëzave është normale.

Foshnjet e lindura në këto vende janë me kohë të plotë dhe po aq të shëndetshme sa foshnjat dikund tjetër. /GazetaShneta/.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments