Sunday, April 21, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeBotaJa 19 fakte interesante që nuk i dinit për Zvicrën

Ja 19 fakte interesante që nuk i dinit për Zvicrën

Është vendi ku jetojnë mijëra shqiptarë, është vendi i ëndrrave për të jetuar jo vetëm për ne nga Kosova dhe Maqedonia por për shumë njerëz nga e gjithë bota.

E gjithë kjo për shkak të standardit të jetesës, mundësive të mira për punë dhe karrierë e shumë arsye të tjera.

Por a keni qenë kurioz ndonjëherë të dini më shumë për Zvicrën? Këtoj janë vetëm disa nga kuriozitetet që do t’ju ndihmojnë ta njihni më mirë tani e tutje vendin e çokolladës, djathit, bankave, orëve të shtrenjta, dhe më e rëndësishmja vendin më të sigurtë në botë./gazetametro.net

1. Zvicra ka më shumë se 1500 liqene.

2. Ju nuk do të jeni kurrë më larg se 10 milje nga një liqen

3. 3.60% e elektricitetit të Zvicrës prodhohet nga hidrocentralet.

4. 70% e Zvicrës është e mbuluar me male.

5. Relievi i saj sillet nga 195 metra mbi nivel të detit në Ascona e deri në 4632 metra mbi nivel të detit në majën ‘Dufour’.

6.Këto dy pika janë vetëm 43 milje larg njëra tjetrës.

7. Hekurudhat e Zvicrës shtrihen në 3,100 milje.

8. Zviceranët janë të dytit pas japonezëve në varësinë nga trenat.

9. Gjithsesi nuk mund të ktheheni djathtas në dritën e kuqe të semaforit.

10. Nëse vozitni veturë, do të befasoheni se ekonomia për derivate matet me sasi për distancë (litra për kilometër), ndërsa në SHBA matet me distancë për sasi (kilometër për litër).

11. Sipas ligjit duhet të bleni stiker të sigurimit që mund ta vozitni biçikletën në rrugë publike.

12. Në autobusë publik, mund të bleni një tiketë nga vozitësi.

13. Vozitësit duhet të ndalen në mënyrë që këmbësorët të kalojnë rrugën.

14. Në Zvicër ka më shumë banka se dentistë.

15. Ndërsa tash ka më shumë kafene se banka.

16. Shumica e ushqimoreve mbyllen në orën 20 dhe vetëm aeroportet qëndrojnë të hapur gjatë vikendeve.

17. Të drejtat e punëtorit janë shpesh më të rëndësishme se shërbimi ndaj konsumatorëve që reflekton në faktin se shumica e shitoreve mbyllen gjatë drekës nga mesdita deri në orën 2.

18. Mësimdhënia është një nga profesionet më fitimprurëse me më së shumti pushime :12 javë.

19. Zvicra ka më së shumti shtretër të spitalit për 1000 veta ka 5.8 shtretër.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments