Friday, April 12, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniGodet Ilir Meta me porosi për rastin e Kumanovës

Godet Ilir Meta me porosi për rastin e Kumanovës

Kryetari i Shqipërisë Ilir Meta, në takimin me presidentin e Maqedonisë, Ivanov këtij të fundit i ka kërkuar transparencë për rastin “Lagjja e Trimave” në Kumanovë ku disa shqiptarë u dënuan me burg të përjetshëm ndërsa një grup tjetër me 746 vite burg.

Meta në takimin me gazetarët tha se nuk mund të ndërhyjë në sistemin gjyqësor të Maqedonisë por shpreson se fazat e mëtejme të gjykimit të këtij rasti do të jenë transparente dhe në përputhje me standardet evropiane. “ Nuk mund të ndërhyjë në sistemin gjyqësor të Maqedonisë. Shpresoj se fazat e tjera të gjykimit të ‘Kumanovës’ do të jenë sa më transparente. Autoritet e Maqedonisë më konkretisht të gjyqësorit do të jenë të interesuar për të demonstruar për standarde evropiane përderisa edhe synojnë BE-në dhe NATO-n. Me këtë a ii bëri të ditur homologut të tij se gjykimi për rastin e Kumanovës kërkon një transparencë dhe një hetim më të detajuar.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments