Wednesday, December 6, 2023
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniEdi Rama: Pranojeni propozimin francez, tjetër nuk do ketë, kurse ne do...

Edi Rama: Pranojeni propozimin francez, tjetër nuk do ketë, kurse ne do të vazhdojmë pa ju

Macron hodhi gjithë fuqinë e tij në 48 orë, ditë e natë dhe falë marrëdhënieve të mira me të, por edhe falë Bujar Osmanit, i cili ishte i pabesueshëm në durimin, qëndrueshmërinë dhe kokëfortësinë e tij, thotë kryeministri shqiptar.

Shkupi duhet të pranojë propozimin për zhbllokimin e integrimit evropian, të shfrytëzojë mundësinë dhe nuk duhet të lejojë që ai të qëndrojë në derën e BE-së edhe për 17 vjet, sipas kryeministrit shqiptar Edi Rama.

– Ju them, pranoje se nuk do të ketë propozim tjetër. Është finalja. Ju nuk keni nevojë të qëndroni në derën e BE-së për 17 vjet të tjera. Duhet të hapet dera dhe kështu do të mund të debatohen të gjitha çështjet përmes dialogut mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Hape këtë derë, hape tani – tha Rama.

Sipas tij, tani është koha për të bërë një zgjedhje dhe mendja e tij, siç tha ai, është se do të jetë një gabim i madh mospranimi i propozimit, sepse vendi do të braktiset dhe askush nuk do të ketë vullnet të kthehen në të dhe për këtë arsye propozimi nuk duhet të refuzohet.

– E shihni, unë ndoqa gjithë punën e vështirë që u bë, veçanërisht në Madrid për të kënaqur shqetësimet e palës maqedonase dhe mund t’ju them se Presidenti Macron e vuri të gjithë peshën e tij në 48 orë, ditë e natë dhe falë lidhjes sime të mirë. me të, por edhe falë Bujar Osmanit, i cili ishte i pabesueshëm në durimin, qëndresën dhe kokëfortësinë e tij. Propozimi i ri është përfundimtar, duhet të kuptoni që është përfundimtar dhe besoj fort se është momenti i duhur dhe është absolutisht e drejtë të pranohet dhe të hapet kjo derë – tha Rama.

I pyetur nëse do ta kishte pranuar propozimin francez nëse do të ishte në vend të autoriteteve maqedonase dhe popullit maqedonas, të cilët ende e mbajnë mend rolin negativ të ushtrisë bullgare në Luftën e Dytë Botërore dhe të gjitha mohimet e identitetit maqedonas, Rama tha. se ishte shumë i zëshëm kundër sjelljes bullgare dhe e konsideron të turpshme.

– Por në të njëjtën kohë, është fakt që Bullgaria është anëtare e BE-së dhe Bashkimi ka një mënyrë për t’u marrë me gjërat që është transformuar në kuptimin e rrëmbimit të shteteve në interes të një ose një vendi tjetër anëtar. dhe në një farë mënyre është edhe e korruptuar dhe fryma e zgjerimit. Por ky është realiteti, tha kryeministri shqiptar.

Rama thotë se i qëndron 100 për qind kritikave të shprehura ndaj BE-së, por thekson se në këtë rast drejtuesit e Unionit nuk mund të bënin shumë sepse i tillë është mekanizmi aktual vendimmarrës.

– Ata u kapën, pengje të Bullgarisë, si ne, por për ne është më e dhimbshme. Çështjet dypalëshe nuk duhet të qëndrojnë në rrugën e Evropës. Ndihem keq kur çështjet dypalëshe si historia bëhen çështje politike dhe politika nuk është ajo që duhet të zgjidh. Sa më shumë që këto çështje të nxiten nga politika, aq më të ndërlikuara bëhen. Por kjo është ende një çështje që duhet ta vendosni ju dhe nuk më takon mua të them çfarë është e çfarë nuk është e drejtë, tha Rama.

Ai konfirmoi se Shqipëria do të kërkojë ndarjen nga Maqedonia e Veriut në rrugën drejt BE-së nëse Shkupi refuzon propozimin francez.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments