Sunday, May 19, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeBotaEdhe kjo ndodh/ Milarderi kinez e kritikoi presidentin, dënohet me 18 vjet...

Edhe kjo ndodh/ Milarderi kinez e kritikoi presidentin, dënohet me 18 vjet burgim

Një miliarder kinez që kritikoi menaxhimin e pandemisë nga presidentit Xi Jinping është dënuar me 18 vjet burg me akuza korrupsioni.

Ren Zhiqiang, një manjat i pasurive të patundshme në pension me lidhje të ngushta me zyrtarë të lartë kinezë, u zhduk në mars pasi ai pretendohet se shkruajti një ese të ashpër atë muaj duke kritikuar përgjigjen e Xi ndaj epidemisë së koronavirusit. Më vonë ai u akuzua për vepra korrupsioni, shkruan abcnews.al.

Të martën, një gjykatë në Pekin e shpalli Ren fajtor për akuza të shumta, duke përfshirë përvetësimin e rreth 16.3 milion dollarë (110.6 milion juan) në fonde publike, pranimin e ryshfetit dhe abuzimin e pushtetit që shkaktoi humbje në total $ 17.2 milion (116.7 milion juan) për shtetin- pronë e ndërmarrjes që ai dikur drejtoi.

Gjyqtarët e dënuan atë me 18 vjet burg dhe vendosën një gjobë prej 620,000 dollarësh (4.2 milion juan). Gjykata tha se ai “pranoi vullnetarisht të gjitha krimet e tij” dhe “ishte i gatshëm të pranonte vendimin e gjykatës pasi të gjitha fitimet e tij të paligjshme u rikuperuan”.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments