Friday, June 21, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniE rëndë: Më shumë se një e treta e popullsisë në Maqedoni...

E rëndë: Më shumë se një e treta e popullsisë në Maqedoni janë në rrezik të varfërisë

Republika e Maqedonisë së Veriut është ndër vendet me rrezik të lartë të ndaj varfërisë, ku më shumë se një e treta e popullsisë është në rrezik (rreth 35%), kjo sipas të dhënave të Agjencisë Statistikore të BE-së – Eurostat, për vitin 2020.

Sipas këtij raporti në rrezik të varfërisë janë familjet që përballen me gjendje të rëndë materiale dhe sociale, familjet të cilat nuk mund të përballojnë disa gjëra materiale ose aktivitete sociale, ose kanë një intensitet shumë të ulët të punës dhe nivelit të arsimimit etj.

Ndërkohë në rajon vendi i renditur më keq është Shqipëria, ku më shumë se gjysma e popullsisë (51%) ishte në rrezik të varfërisë ose përjashtimit social. Të dhënat e Eurostat-it i referohen shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, Zonës Ekonomike Evropiane dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments