Tuesday, May 21, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniDashtevski: Jemi të përgatitur për zgjedhjet, rezultatet e para do të shpallen...

Dashtevski: Jemi të përgatitur për zgjedhjet, rezultatet e para do të shpallen para mesnate

“Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve është gati për zgjedhjet e ardhshme, nesër dhe pasnesër do të shpërndahet materiali zgjedhor konfidencial, të cilin komisionet komunale zgjedhore janë të obliguar ta dorëzojnë të martën, ndërsa rezultatet fillestare pritet të shpallen para mesnate më 8 maj para mesnate”, tha kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Dashtevski.

ashtevski ka sqaruar se në zgjedhjet e ardhshme të dyfishta votuesit do të mund të paraqiten vetëm një herë në vendvotim.

Në pyetjen se a cenohet privatësia me faktin se votuesit do të pyeten nëse kanë ardhur për të votuar për zgjedhje parlamentare apo presidenciale para vëzhguesve të pranishëm në vendvotim, Dashtevski u përgjigj se nuk është në hapësirën e fshehtësisë.

“Nuk mund të përgjigjem për këtë sepse ne kemi të bëjmë me zgjedhje dhe jo me presion. Udhëzimi u miratua më shumë se një muaj më parë. Ishte një debat serioz dhe kështu përfundoi. Ajo që është arritur duhet të zbatohet”, tha ai.

Ai shtoi se pret që numërimi i votave këtë herë të bëhet më shpejt dhe se rezultatet fillestare do të shpallen para mesnatës.

“Do të zhvillohet shpejt, më shpejt se raundi i parë, por do të shpallet më ngadalë sepse janë dy numërime në të cilat do të marrin pjesë të gjithë së bashku”, tha ai.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments