Kupa
Loris
Dhoma-Energy Reklamo ketu!
Bota, Slider

Danimarkë- Nje i vrare dhe tre te plagosur

Danimarke-Një person i armatosur ka hapur zjarr në një kafe në Kopenhagen dhe si pasojë 1 person ka mbetur i vdekur dhe 3 efektivë policie janë plagosur.  Ngjarja ka ndodhur në një kafene  ku po diskutohej për islamin dhe lirinë e fjalës.

Takimi u organizua nga artisti suedez Lars Vilks, i cili ishte dhe në shënjestër nga ekstremistët islamikë për karikaturën e Profetit Muhamed në vitin 2007.

Organizatorja e takimit në kafenenë Krudttoenden Helle Merret Brix deklaroi se artisti Vilks nuk është prekur nga plumbat.

Ndërsa sipas  mediave vendase, në takim merrte pjesë edhe ambasadori francez, i cili përmes një statusi në rrjetin social Twitter shkruan: Jam gjallë!

Sipas mediave daneze terroristët kanë qëlluar të  paktën 30 herë më armë dhe më pas janë larguar menjëherë.

February 14, 2015

Struga Ekspres