Wednesday, May 29, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeQytetiBoksierët Strugan Alim Nasufi dhe Dion Lena shkëlqejnë në Shkup. Kthehen me...

Boksierët Strugan Alim Nasufi dhe Dion Lena shkëlqejnë në Shkup. Kthehen me medalje ari nga turneu “Golden Gong” (FOTO)

Boksierët Strugan Alim Nasufi dhe Dion Lena shkëlqejnë në Shkup. Kthehen me medalje ari nga turneu “Golden Gong”.

•Ketë fundjavë (18-19.11.2022) ne Shkup u mbajt turneu internacional i boksit “Golden Gong” i 51 me rradhë ku moren pjes 11 shtete si: Anglia🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿, Skotlanda🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿, Hungaria🇭🇺, Bullgaria🇧🇬, Mali i Zi🇲🇪, Eritrea🇪🇷, Kosova🇽🇰, Shqipëria🇦🇱, Suedia🇸🇪, Sërbija🇷🇸, dhe Maqedonia🇲🇰.
Dy boksjeret Strugan Dion Lena (60kg) dhe Alim Nasufi(71kg) perfaqsuan reprezentacionin e Maqedonis në ketë turne ku korren rezultat pozitiv duke siguruar medaljet e arit ne ndeshjet finale. Lena pati per kundershtar Skocezin Nicholas Devlin ku fitues shpallet Lena me rezultat bindës 5:0. Gjithashtu dhe boksieri Nasufi ne finale pati Skocezin Stephen Newns, boksier me provoj te madhe ku ky i fundit ne kampionatit botëror qe u mbajt ne serbi te ketij viti pati rezultat dhe hyri ne 10-tshen me te mir ne bot, por e kishte te pamundur luften me vendasin ku Nasufi gjat tre roundeve ishte ne sulm aktiv duke plasitur gotitje te një pas njëshme dhe korrekte dhe fitues shpallet Nasufi me rezultat 5:0. Te dy boksjeret vendas bëren ndeshje mjaft interesante dhe te kenaqshme per publikun, por gjat ceremonis te ndarjes se kupave u bë një skandal dhe padrejtsi e madhe për boksieret tonë qe ishin te vetmit vendas qe korren fitore ne finale, ku bindshem dueshte kupa e “Golden Gong-ut” ti takoj Nasufit, dhe tjetra si “Boksieri me i mir i Maqedonis” Lenës, por nga federata dhe juria iu ofrua kupa si “Bokseri me i mir i Maqdonis” Alim Nasufit ku ne shenjë protseste nga kjo padrejtsi Nasufi dhe stafi i trejnerave nuk e pranuan kupen dhe nuk u ngjiten ne ring per pranimin e saj, trejneret Fisnik Hani dhe Albion Nasufi shprehen te pa kenaqur me kete padrejtsi qe iu bë boksiereve te tyre sepse ishin te vetmit nga perfaqsuesja e Maqedonis qe korren fitore ne finale te ketij turneu. Duhet cekur qe klubi i boksit SINDI Strugë esht tre her fituese e ketij turneu, ku një her Nasi Hani dhe dy her radhazi Fatlum Zhuta kane mare kupen e “Golden Gong” ne këte turne.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments